Orchidej a plíseň: lék hledejte ve spižírně, ne v zahradnictví

Bílá orchidej

Ačkoli je orchidej poměrně odolná rostlina, i ona může čas od času trpět nějakým neduhem. Kromě škůdců ji ohrožuje také plíseň. Objevit se může u kořenů nebo také jako bílá plíseň na listech. Abychom se takové plísně zbavili, můžeme k tomu použít samozřejmě celou řadu komerčních prostředků. Stejně dobře ale mohou fungovat určité potraviny, které už máte doma. Ty se totiž vyznačují protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi.

Orchidej plíseň

Bílá plíseň na zemině v květináčích není nic neobvyklého. Není třeba panikařit. I jí se můžete zbavit pomocí níže uvedených prostředků. Ovšem plíseň, která se vyskytuje přímo na rostlině – na jejích listech nebo kořenech – je důvodem, abychom zakročili co nejdříve. Takto vypadá plíseň u orchideje: bílá plíseň na listech, černé skvrny na listech nebo také měkké vodnaté stopy na listech orchideje. Neléčená plíseň může způsobit úhyn rostliny. Co se dá na orchidej použít?

Orchidej

Foto: Pixabay

Skořice

Skořice nádherně voní a navíc má přirozené protiplísňové vlastnosti. Pokud je plíseň na orchidejích již rozsáhlá, je dobré se zbavit listů a kořenů, které jsou zasaženy nejvíce. Avšak pozor, ať jich neodřežete příliš mnoho! Ty listy, které zůstaly, můžete posypat trochou skořice (navlhčete je předtím). Také řezné rány po odřezání listů zasypte skořicí. Pokud se hniloba objevila také na kořenech, můžete orchidej ponořit do vody, kam jste vmíchali i skořici.

Skořice

Foto: Pixabay

Isopropyl alkohol

Spousta lidí tuto látku používá k desinfekci různých předmětů nebo jako čistič ran. Bílá plíseň na orchidejích nemusí být ve skutečnosti plíseň. Může ji vytvářet malý brouček, kterému říkáme vlnatka. Má obvykle bílou barvu a schovává se v zákoutí vaší orchideje. Živí se její šťávou a na listech může zanechávat lepkavé stopy nebo bílé chomáče, které vypadají jako vlna. Zbavit se jich můžete právě isopropyl alkoholem. Namočte vatový tampon do této látky a snažte se posbírat co nejvíce broučků. Mladé vlnatky mohou vypadat jako drobné skvrny na listech rostliny. Poté můžete ještě rostlinu postříkat touto látkou. V případě potřeby opakujte.

Antiseptická ústní voda

Antispetická ústní voda funguje dobře ve vašich ústech. Má antibakteriální účinky a dokáže bojovat i proti různým onemocněním – a to i na orchideji. V první řadě je třeba říci, že na orchideje bychom měli používat neochucené ústní vody, protože ty ochucené mohou obsahovat přísady, které jsou pro rostliny nebezpečné. Používáme je preventivně, když nastříkáme listy rostliny jednou za týden. Použít je lze ale také jako lék na již vzniklou plíseň: na postižené místo nalijeme trochu ústní vody a necháme pět minut působit. Poté setřeme vlhkým hadříkem.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-fungus

https://www.thespruce.com/treat-orchid-funal-diseases-1902819

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!