Dopřejte listům pokojových rostlin péči: Budou nejen krásné, ale také v dobrém stavu

monstera-kapky

Každá interiérová rostlinka potřebuje občasnou péči, aby se jí dařilo a mohla nás těšit svými krásnými listy. I když rostliny zaléváme, čímž jim poskytujeme správnou péči, jednoduše jim tento krok nestačí. V každé místnosti se totiž usazuje prach, který dopadá i na listy rostlin, což jim nesvědčí. Stejně tak, jak utíráme prach z polic, bychom jej měli utřít i z listů rostlin. Díky tomuto jednoduchému kroku udržíte rostliny zdravé a krásné. 

Každé listy si zaslouží péči

Bez rozdílu na druh rostliny, si každá z nich zaslouží péči. Ať už orchideje nebo monstery. Samozřejmě u větších druhů půjde čištění listů snáz. Stačí, když si vezmete jemný hadřík, který navlhčíte a opatrně setřete každý list na rostlině. Horší to bude u drobnějších listů, které nelze hadříkem utírat. Dlouho by vám to trvalo, ale také byste listy mohli poškodit. Proto bude nejlepší, když jednou za čas, například jednou za 14 dní, vezmete rostlinu a dopřejete ji sprchu ve vaně. Na rostlinu nepouštějte studenou vodu, ale mírně vlažnou. Následně nechte květinu ve vaně, aby z květináče a listů odtekla přebytečná voda.

rozprasovac
Foto: Pixabay

Doplňující péče, která rostliny potěší

V dalším případě, kdy je rostlina příliš těžká a listů má tolik, že byste je utírali snad celý den, stačí vzít lahev s rozprašovačem a listy pošplíchat. Prach steče a vy jim zajistíte příjemnou péči. To stejné platí i u rostlinek, které mají příliš jemné lístky a sprchou by se mohly polámat. Stačí je pouze lehce pošplíchat a tím jim zajistíte čisté listy a příjemnou hydrataci. Nezapomínejte na to, že kapičky by na listech neměly zůstávat, ale měly by stékat, proto je dobré listy následně zkontrolovat. Tím je ochráníte před zežloutnutím a vznikem hnědých skvrn.       

Občas také nezapomeňte zkontrolovat stav listů, a to z horní části, ale i z jejich spodní části. Abyste předešli napadení škůdci a vzniku plísní, odstraňujte opadané listí. Mějte na paměti, že zdravé listy zbavené prachu, zajistí lepší fotosyntézu a dýchání rostliny.  

Zdroj: https://www.zbozi.cz/magazin/c/jak-spravne-pecovat-o-pokojove-rostliny/

https://www.obi.cz/magazin/zahrada/rostliny/spravna-pece-o-pokojove-rostliny

Foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)