Pečený čaj jako od babičky – vyzkoušejte prověřený recept, díky němuž zužitkujete zbytky koření i ovoce

Pečený čaj a co o něm vědět: Pečené čaje jsou v poslední době velmi populární. Aby však opravdu chutnaly přesně tak, jak mají, je třeba při jejich přípravě dodržovat některá pravidla.

Důležité je například kombinování kyselých ingrediencí s těmi sladšími. A jak na to?

Recept na pečený čaj

Suroviny na 1 hluboký (buchtový) pekáč:

 • 2000 g směsi ovoce
 • 750-1000 g krupicového cukru, můžeme přidat i vanilkový cukr
 • 1 citrón
 • koření, například: 1 svitek skořice, 6-10 hřebíčků a 1 hvězdička badyánu (může být i vanilka, kardamom a podobně)
 • 200 ml rumu (nemusí být)
Pixabay

Foto: Pixabay

Jak připravit pečený čaj krok za krokem

 1. Plech vyložíme dvojitou vrstvou pečícího papíru, aby přesahoval okraje (když ho lehce namočíme a pomačkáme v dlaních, půjde to mnohem snáz). Ušetříme si tak napečený pekáč a šťáva z ovoce nebude přetékat do trouby.
 2. Ovoce s nalámaným kořením rovnoměrně rozložíme do pekáče, zasypeme cukrem a dáme péct do trouby na 180-200 °C.
 3. Pečeme asi 20-30 minut, občas zamícháme, aby se na povrchu nepálilo. Ovoce pustí šťávu a potom se zredukuje asi na polovinu i více. Cukr přitom zkaramelizuje. Jakmile má směs hustotu řídko džemu, je hotovo.
 4. Pekáč vyndáme a vmícháme rum nebo jiný ovocný destilát či likér (například griotku), chceme-li.
 5. Směs plníme do vysterilizovaných skleniček, dobře uzavřeme a otočíme dnem vzhůru. Po 5 minutách znovu otočíme, přikryjeme utěrkou a necháme zcela vychladnout.
 6. Uskladníme v chladu a temnu.

Stačí jen zalít horkou vodou

2-4 čajové lžičky podle chuti dáme do hrnečku a zalijeme horkou vodou. Můžeme ještě přidat trochu rumu, nebo kolečko citrónu a pak už si jen užíváme báječnou chuť horkého nápoje. Na dně hrnečku nás pak čeká šťavnaté ovoce. Dobrou chuť a příjemné zahřátí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/recept/6684-peceny-caj/, https://fresh.iprima.cz/peceny-caj-na-zahrati, https://prima-receptar.cz/jak-na-nejlepsi-peceny-caj/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)