Sečení trávy

Omezení sekání trávy povede k návratu hmyzu i ptáků

Když se jdete projít do přírody, berete jako samozřejmost nejenom všudypřítomnou zeleň, ale také hmyz, jenž poletuje všude kolem vás. A není divu, vždyť motýli, včely a mnohá ostatní miniletadla sem prostě patří. To samé platí o ptácích, jichž je v přírodě zdánlivě spousta. V krajině obecně se ale jejich počty snižují, a to hodně rapidně. Je to škoda, protože tak trpí ekosystémy a příroda jako taková. Jak rychle hmyz a ptáci mizí? Jakou úlohu hraje sečení trávy a jak by mělo vše fungovat? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Tempo je extrémní

Zhruba před nějakými 20 lety by nikoho zřejmě nenapadlo hmyz v městech vůbec počítat. Byla ho tady spousta. Nyní je ohrožena zhruba polovina hmyzu a jeho počet v krajině jde rapidně dolů. Neustálé sečení travnatých ploch vede jednoznačně k úbytku hmyzu, který nemá žít. Tím pádem pochopitelně mizí taktéž potrava pro ptáky. Anglické trávníky zkrátka do měst nepatří a hmyz by měl mít květnaté pásy, díky nimž bude moci vůbec přežít. O estetickou součást nejrůznějších parků se přece můžeme okrást. Nebo ne?

A co alergici?

Pokud se bude sekat tráva minimálně, mohou si stěžovat alergici. Negativní vliv na ně mají také mnohé stromy, který bývá ve městech zpravidla mnohem více než samotných rostlin. Jinak negativní efekt pro alergiky má určitě i čerstvě posečená tráva.

Vysoká trávaNesečené plochy: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak často tedy trávu séct?

Těžko přesně určovat, nicméně biologové hovoří o tom, že zhruba třikrát za rok. Někde i méně. Při současném nedostatku vody je pohled na krátce střižené trávníky v oblasti sídlišť, jež jsou maximálně proschlé, tristní. Jinak by se měly také sázet odolnější stromy, jež mají kořeny směrem dolů a dosáhnou na dostatek vláhy.

Za jak dlouho se v případě absence sečení trávy dostaví efekt?

Prakticky okamžitý. Ještě před nějakými 20 až 30 lety byla hmyzu na sídlištích spousta. Sem tam nějaké to žihadlo bylo běžnou součástí našeho života. Některá města postupně začínají situaci chápat a s neustálým sečením trávy ustávají, ač třeba letos není léto až tak suché. Efekt se opravdu dostaví prakticky ihned. Stojí tedy za to nepřemýšlet na deštnými pralesy, korály a podobně, ale začít u sebe.

Sečení plochy ve městě: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

6 komentářů

 1. Milan Slatinský Odpovědět

  Prosím, aby názory psychopatů, kterými uvedené bláboly o sečení trávníku (nikoliv trávy) bezpochyby jsou, neby vůbec zveřejňovány jako relevantní a autoři byli poslání na psychiatrické vyšetření.

  Trávník je v zahradě a veřejných plochách prvkem, který je součástí ideje a krásy kompozice zahradní architektury, jenž mění svou tvář k lepšímu, pokud je odborně založená, v časovém horizontu sto let a více. Mnohé dřeviny v tomto stáří jsou nejkrásnější a mnohé se dožívají i tisíc let.

  Krásu člověk ve svém životním prostředí nutně potřebuje k duševnímu zdraví. Stejně jako potřebuje k životu čerstvý čistý vzduch a pramenitou nezávadnou vodu.

  Trávník není totéž co tráva!

  Trávník je souvislý porost VÝHRADNĚ a pouze ušlechtilých travních druhů na předem plošně upraveném pozemku, kde v délkové linii 4 metrů nejsou větší prohlubně než 3 cm. Nebo odpovídají vytvářené modelaci terénu, jenž je součástí obrazů kompozice. Z tohoto důvodu je nutností parterový nebo parkový trávník kosit asi 12x do roka, čímž nám trávník houstne a také se likvidují tím nežádoucí širokolisté plevele. Ale ani to nestačí a kromě většinou známé údržby, důležité je odstraňování přerostlého drnu a každoroční doplnění vylehlých míst po sněhu a prohlubní rašelinovým substrátem a nově podseté travní směsi. V případě, že například nedostatečným sečením dojde k většímu nevzhlednému zaplevelení, je nutností i postiženou část trávníku nebo celou plochu obnovit zrušením stávajícího porostů a založením nového trávníku na půdě řádně znovu obdělané a do potřebného obrazu kompozice perfektně urovnané.

  Trávník v kompozici potřebuje vždy v průběhu životnosti kompozice obnovovat.

  Trávník v sadovnické kompozici má podobnou úlohu jako v interiéru nalíčené perfektně srovnané stěny. Nedovedu si představit, že by se našel normální člověk, který by tvrdil, že to není zapotřebí a ve svém obýváku by měl odpadlou omítku a pavučiny, aby údajně pomohl obnově populace pavouků.

  Ještě nedávno takoví lidé by byli všem k smíchu a mnozí i hospitalizováni na psychině.

  A ještě něco.
  Tím, že je trávník kompozice, která byla založena i před padesáti léty a další minimálně desetiletí má před sebou, je nutností vycházet z idejí a záměru autora, který už nemusí být mezi námi a kompozice je jeho odkazem, včetně odkazů předků, kteří se pokud žili o potřebný vzhled kompozice starali. Jen hlupáci znehodnocují něco, co nepochopili a nemají na to potřebnou osobní duševní vyspělost.

  1. Aster Odpovědět

   Kvalitní tzv. anglický trávník v našich podmínkách je záležitostí neustálé péče – to zřejmě víte. Taky to stojí nemalé peníze. Nebudu se vyjadřovat k veřejným prostranstvím, botanickým zahradám apod. – vyjádřím se k soukromým zahradám. Ano, správně založený a dobře udržovaný trávník dá vyniknout každé kompozici, ale pokud je ta kompozice špatná, sebelepší anglický trávník to nezachrání. Chcete-li anglický trávník, máte na výběr – buď budete otrokem svého trávníku, nebo si zjednáte odbornou údržbu – za nemalé peníze. Je to každého věc, pro co se na své zahradě rozhodne – já za sebe dávám přednost kvetoucím sedmikráskám, smetánkám, jeteli zvrhlému apod. ve „svém“ trávníku. Má to ještě jednu výhodu – takový „trávník“ snese více sucha – zvláště pokud je vyhlášen zákaz zalévání. Péče o trávníky svých zákazníků mám dostatečně plné zuby – na své zahradě si chci hlavně odpočinout.

 2. Ornyl Odpovědět

  To je ale blánol s tím anglickým trávníkem a kompozicí. Autor o biologii nic neví, tak může kdákat. Žádný podobný trávník na zahradě nemám a kosím jen asi povlinu pozemu, na ostatním mám vysokou trávu. Mám tam motýly i další hmyz. Samotářské vosičky nám dělají pěkné divadlo, lepší jak nějaká TV. A nemám problém se slimáky, jelikož ropuchy a slepýši, co je konzumují, se mají kde skrývat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *