Omezení sekání trávy povede k návratu hmyzu i ptáků

Když se jdete projít do přírody, berete jako samozřejmost nejenom všudypřítomnou zeleň, ale také hmyz, jenž poletuje všude kolem vás. A není divu, vždyť motýli, včely a mnohá ostatní miniletadla sem prostě patří. To samé platí o ptácích, jichž je v přírodě zdánlivě spousta. V krajině obecně se ale jejich počty snižují, a to hodně rapidně. Je to škoda, protože tak trpí ekosystémy a příroda jako taková. Jak rychle hmyz a ptáci mizí? Jakou úlohu hraje sečení trávy a jak by mělo vše fungovat? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Tempo je extrémní

Zhruba před nějakými 20 lety by nikoho zřejmě nenapadlo hmyz v městech vůbec počítat. Byla ho tady spousta. Nyní je ohrožena zhruba polovina hmyzu a jeho počet v krajině jde rapidně dolů. Neustálé sečení travnatých ploch vede jednoznačně k úbytku hmyzu, který nemá žít. Tím pádem pochopitelně mizí taktéž potrava pro ptáky. Anglické trávníky zkrátka do měst nepatří a hmyz by měl mít květnaté pásy, díky nimž bude moci vůbec přežít. O estetickou součást nejrůznějších parků se přece můžeme okrást. Nebo ne?

A co alergici?

Pokud se bude sekat tráva minimálně, mohou si stěžovat alergici. Negativní vliv na ně mají také mnohé stromy, který bývá ve městech zpravidla mnohem více než samotných rostlin. Jinak negativní efekt pro alergiky má určitě i čerstvě posečená tráva.

Vysoká trávaNesečené plochy: Foto Pixabay

Jak často tedy trávu séct?

Těžko přesně určovat, nicméně biologové hovoří o tom, že zhruba třikrát za rok. Někde i méně. Při současném nedostatku vody je pohled na krátce střižené trávníky v oblasti sídlišť, jež jsou maximálně proschlé, tristní. Jinak by se měly také sázet odolnější stromy, jež mají kořeny směrem dolů a dosáhnou na dostatek vláhy.

Za jak dlouho se v případě absence sečení trávy dostaví efekt?

Prakticky okamžitý. Ještě před nějakými 20 až 30 lety byla hmyzu na sídlištích spousta. Sem tam nějaké to žihadlo bylo běžnou součástí našeho života. Některá města postupně začínají situaci chápat a s neustálým sečením trávy ustávají, ač třeba letos není léto až tak suché. Efekt se opravdu dostaví prakticky ihned. Stojí tedy za to nepřemýšlet na deštnými pralesy, korály a podobně, ale začít u sebe.

Sečení plochy ve městě: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.