Chutné způsoby, jak zpracovat ostružiny

Ostružiny

Pokud se vám podařilo vypěstovat tolik ostružin, že nevíte, co s nimi, pak jistě hledáte způsoby, jak je zpracovat. Můžete využít své klasické způsoby, jako je příprava různých dezertů či ovocných koktejlů, nebo si přečtěte nové recepty, které můžete využít. Níže uvádím tři recepty, při kterých vhodně využijete velkou úrodu svých ostružin a skvěle si pochutnáte! Všechny ostružiny teď už nemusí jít jen do mrazáku!

Ostružinový džem bez pektinu

Tento džem není sterilovaný, a proto je potřeba jej uchovávat v lednici, kde vydrží několik měsíců. Pro delší životnost jej samozřejmě můžete sterilovat. Budete na něj potřebovat jen dvě suroviny: ostružiny a cukr v poměru 4:1. Vhodné je použít také citronovou šťávu, ta se většinou dává jedna lžíce na cca 4 hrnky borůvek. Ostružiny trochu pomačkejte nebo rozmixujte. Pokud vám vadí semínka ostružin, je vhodné je propasírovat přes sítko. Poté je smíchejte s cukrem a zahřívejte. Asi po dvaceti minutách byste měli získat gelovou konzistenci. Nyní je čas přidat citronovou šťávu. Touto směsí naplňte čisté skleničky, uzavřete je a obraťte dnem vzhůru. Po vychlazení je skladujte v lednici nebo na jiném chladném a tmavém místě.

Ostružiny

Ostružiny: Foto Pixabay

Ostružinová polévka

Tuhle polévku děti milují! Konečně jídlo, u kterého se nemusíte s dětmi dohadovat! Čtyři hrnky borůvek smíchejte se dvěma hrnky vody, přidejte půl citronu nakrájeného na plátky a čtvrt hrnku cukru. Poté ještě přidejte koření: dvouapůlcentimetrový kousek skořice a tři celé hřebíčky. Svařte všechno dohromady. Vařte, dokud nebude ovoce měkké. Poté vlijte půl hrnku smetany a dobře promíchejte. Nechte vychladit. Podávejte studené ozdobené čerstvými borůvkami.

Ostružinový koláč s krustou

Troubu si předehřejte na 180 °C. Připravte si pekáček o velikosti 20×20 centimetrů (nebo kulatý pekáček o průměru 22,5 centimetru). Smíchejte jeden hrnek cukru moučka, jeden hrnek mouky, jeden a půl lžičky prášku do pečiva a půl lžičky soli. Do této směsi vlijte půl hrnku mléka a půl hrnku rozpuštěného másla a vše dobře promíchejte. Tuto směs nalijte do připraveného pekáčku a posypte třemi hrnky ostružin. Na ostružiny ještě nasypejte půl hrnku cukru krupice a pečte 50 až 60 minut.

Ostružiny: Foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!