Okurka hadovka a její pěstování: nebojte se, zvládnete to!

Okurka hadovka

Zatímco okurky nakládačky pěstujeme jako jednu z nejoblíbenějších druhů zeleniny, okurka hadovka je pro mnohé postrach. Přitom vše, co potřebuje, je pořádná zálivka! Rod okurek zahrnuje na 60 druhů různých okurek, které rostou v tropech a subtropech. Už před třemi tisíci lety si na okurkách pochutnávali Indové a Egypťané. Konzumujeme je bez tepelné úpravy, protože ta by zkazila její prospěšný obsah a křupavost.

Ještě před výsevem…

Okurka je závislá na množství živin v půdě. Proto se vyplatí ještě před výsevem do půdy zapracovat kompost nebo minerální hnojivo. V takto připravené půdě vám okurky porostou jedna radost! Napomoci růstu může i vyhřátý chlévský hnůj. Pokud by půda neobsahovala dostatek živin, projevilo by se to na kvalitě plodů. Ty by nedosáhly své maximální velikosti, pokud by se vůbec objevily.

Okurka

Foto: Pixabay

Naklíčení semínek

Okurky vyséváme v dubnu nebo začátkem května. Rozhodnete-li se pro pěstování ze semen, nechte je naklíčit při teplotě 25 °C. Uděláte to tak, že semínka namočíte na několik hodin do vlažné vody. Tu potom slijete a udržujete je v temnu. Jednou až dvakrát za den je propláchněte pod tekoucí vodou, aby nezplesnivěla. Jakmile se objeví první klíčky, dejte je na světlo. V této fázi je vhodná teplota okolo 22 °C. Po několika dnech je dejte do květináčků, kde zakoření. Tuto fázi můžete přeskočit a vysít do půdy rovnou. Takto je to ale rychlejší a spolehlivější.

Okurka a výsev

Semena je možné vysévat do zeminy, která je vysoká 5 cm (může být i více, méně však ne). Semena zasypeme centimetrovou vrstvou zeminy. Pro rychlejší klíčení můžete květináč přikrýt skleněným nebo průhledným plastovým poklopem. Jakmile vyklíčí, poklop odložte. Jednotlivé rostlinky sadíme zvlášť do květináče o průměru maximálně 10 cm. V tomto procesu zakořenění jsou vhodnější teploty nad 20 °C, poté už se mohou pohybovat níže. Sazenice udržujeme v rozestupech a při dostatečném světlu, aby nezežloutly. Slabé kusy vyhoďte, protože se pravděpodobně neujmou.

Okurka a výsadba

Když má rostlina šest listů a jsou vysoké asi 20 cm, můžete je přesadit do skleníku nebo pařeniště. Ovšem pouze za předpokladu, že venkovní teplota neklesá pod 5 °C. Výsadba probíhá obvykle po druhé polovině května.

Zálivka a hnojení okurek

Malé sazeničky zaléváme tak, abychom udržovali půdu vlhkou. V žádném případě je ale nepřeléváme, protože by mohly vzniknout plísně a rostlina by neprospívala. Příliš mnoho vody se projeví žloutnutím. Teplota vody by měla odpovídat teplotě půdy, aby nevzniknul teplotní šok. Nejvíce vody je zapotřebí v době první sklizně okurek. Vhodné je zalévat prostřednictvím kapkové závlahy, kdy se voda vyhne listům a krčky se nepřemokří. Substrát nesmí nikdy vyschnout! Okurky je možné (a vhodné) přihnojovat speciálními hnojivy, která jsou určena právě pro okurky. Aplikujte je podle návodu na obalu.

Zdroje info:

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vypestujte-si-vlastni-salatovky

https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurka-hadovka-pestovani-30000430.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!