Jak nahradit drahou majonézu z obchodů – pomohou domácí triky a fígle, využívající základní suroviny

Majonéza

Majonézu jsme řešili vždycky. Je zdravá nebo není zdravá a co kalorická hodnota? V současné době se přidává ještě jeden aspekt a tím je cena. Při dnešním zdražování si zakoupení takovýchto nadbytečných pochutin přece jen rozmýšlíme ještě víc než dřív. Ale co naplat, když nám chutná a některá jídla si bez ní nedokážeme představit? Zkusme najít levnější variantu bez zásadní újmy na chuti.

Domácí majonéza z vajec a oleje

Vyžaduje trochu trpělivosti a zručnosti, ale cenově vyjde levněji, o chuti ani nemluvě. Důležité je nachystat si všechny ingredience včas, aby měly stejnou teplotu, jinak se majonéza srazí. Připravíme ji ze žloutků nebo z celých vajec a oleje, a to klasicky metličkou nebo bleskově ponorným mixérem.

Klasicky aneb domácí majonéza snadno a rychle

Na 1žloutek budeme potřebovat asi 200 ml oleje, pár kapek octa nebo citrónové šťávy a sůl. Pokud použijeme celé vejce, oleje bude třeba víc. Do misky vložíme žloutek, lehce osolíme a začneme šlehat metličkou. Přikapáváme olej. Jakmile začne hmota houstnout, lijeme olej slabým pramínkem, až je majonéza opravdu hustá. Pak ji okyselíme, čímž trochu zřídne, a znovu vyšleháme do husté konzistence. Příprava s celým vejcem je stejná, jen okyselíme vejce hned na začátku. Tato majonéza bude lehčí.

Blesková majonéza pro všechny, kdo jednoduše spěchají

Pro ty, kdo si na klasiku netroufají nebo nedisponují časem. Majonéza vytvořená ponorným mixérem trvá některým zručným kuchařům jen 5 vteřin. Do vysoké úzké nádoby dáme 2 žloutky, 150 ml oleje, 1 lžíci hořčice, lžičku octa, trochu soli a pepře. Mixer položíme až na dno, zapneme a velmi pomalu táhneme směrem nahoru. A to je všechno. S celým vejcem je to podobné, jen přidáme na 1 vejce více oleje, asi 200-250 ml. Opět táhneme až nahoru a majonéza je hotová.

Vejce

Jak nahradit drahou majonézu z obchodů – pomohou domácí triky a fígle Foto: Pixabay

Majonéza ze „zakysanky“ nebo jogurtu

Majonéza se dá v některých pokrmech nahradit zakysanou smetanou či bílým jogurtem, chuť je ale přece jen jiná. Pokud chceme, aby se výsledek přeje jen více podobal majonéze, zkusme tuto odlehčenou verzi: Na 150-200 ml hustého jogurtu nebo zakysané smetany si uvaříme 1-2 vejce natvrdo. Žloutky vyjmeme a vložíme spolu s jogurtem do nádoby na mixování. Přidáme lžičku dijonské hořčice, sůl a pepř, případně trochu cukru. Směs rozmixujeme a dochutíme.

Majonéza bez vajec

I vajíčka jsou v současné době drahá a někdo vejce ani nemůže jíst. Nevadí, jde to i bez nich. Budeme potřebovat jen 100 ml mléka, 200 ml oleje (třeba slunečnicového), lžičku plnotučné hořčice, sůl, pepř, špetku cukru. Vše dáme do vyšší nádoby a rozmixujeme, hotovo je v mžiku, stačí 20-25 vteřin.

Majonéza bez oleje

I olej podražil, že? A do pravé domácí majonézy je ho potřeba hodně. A co takhle obejít se bez něj? Potřebujeme jen 150 g nízkotučného taveného sýra (lehce roztíratelného) a asi 150 ml bílého jogurtu. Na ochucení klasicky hořčici, sůl, pepř a cukr. Sýr roztíráme vidličkou a po lžičkách přidáváme jogurt, až je hustota vyhovující.

 

Zdroje: http://www.moje-dobroty.cz/mm-neboli-mlcn-majonza/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/cim-nahradit-majonezu-30000726.html, https://www.toprecepty.cz/recept/16661-majoneza-bez-oleje/, https://www.cuketka.cz/?p=3230, https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/bleskova-majoneza-navod-na-pripravu/

Jak nahradit drahou majonézu z obchodů – pomohou domácí triky a fígle Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)