Proč pokojovým rostlinám žloutnou listy a jak jim pomoci? Vyberte správné hnojivo

kvetiny

Máte rádi pokojové rostliny, a tak je máte snad úplně všude? Potom tedy chápeme, že vás jejich neprospívání, usychání či žloutnutí listů dokáže nepříjemně rozladit. Naštěstí každý problém má své řešení, a to stejné platí i pro žloutnutí listů u pokojových rostlin. Pokud si tohoto stavu všimnete, jistě je nejvyšší čas začít okamžitě jednat. 

Proč rostlinám žloutnou listy

Existuje mnoho důvodů, proč rostlinám mohou žloutnout listy. Pokud víte, že rostlinám dopřáváte vše, co potřebují – vhodnou zálivku, správné umístění, vhodné světlo a teplo, ale také živiny, pak bude na vině něco jiného. Někdy však nemusí jít o žádný problém, nýbrž o to, že rostliny mění olistnění. Tím pádem zežloutnou, upadnou a vytvoří se nové. V dalším případě, kdy žloutne více listů, problém je jiný.

Kávová sedlina
Foto:Pixabay

Žloutnutí listů ve spodní části může naznačovat, že má rostlina méně dusíku. Řešením tedy bude koupit dusíkaté hnojivo a rostlině ho dopřát v množství, které je uvedeno na obale výrobku. Dále může být žloutnutí způsobeno tím, že květina má ke svému růstu nedostatek prostoru, respektive její kořeny. Z toho důvodu ji přesaďte do většího květináče. Pokud však listy žloutnou u hlavního stonku, jedná se o nedostatek dusíku a jiných stopových prvků. Dopřejte jim guáno, kávovou sedlinu nebo jíchu.     

Další důvody žloutnutí listů

Někdy se také stane, že žloutnou pouze špičky listů. Na vině může být průvan, ale i nedostatek železa. Zkontrolujte tedy vaše hnojivo, zda tento prvek obsahuje. Pokud pomalu, ale jistě žloutnou všechny listy, navíc mají tendenci hnědnout, uvědomte si, zda rostliny nepřeléváte. Tím, že rostliny přelijete, substrát bude těžký a kořenový systém nemá možnost dýchat. Pokud je tomu tak, vytáhněte rostlinu z květináče a prohlédněte si její kořeny. Pokud začaly zahnívat, ustřihněte postižené části, zasypte je skořicí a nechte mírně proschnout. Poté připravte nový substrát a rostliny zasaďte. 

Před pořízením rostliny je vždy dobré se podívat, co daný druh potřebuje, jaké jsou pěstební podmínky a tak dále. 

Zdroj: https://bydleni.instory.cz/tipy-inspirace/3424-vyhnete-se-zloutnuti-listu-kvetin-naucte-se-porozumet-jejich-reci.html, https://www.idnes.cz/hobby/domov/co-delat-kdyz-pokojove-rostliny-chradnou-naucte-se-rec-rostlin.A090223_193946_hobby-domov_mce

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)