Odborník na sekačky Aleš Chrobok: Údržba trávníku po zimě je nesmírně důležitá

Sekačka

Zima už je pryč a člověk začíná dbát o zahrádku, aby ji měl co možná nejhezčí. Mnozí z nás začínají u různých rostlin, nicméně jakousi klasiku představuje především trávník. Právě travnatá plocha většinou představuje nosnou část zahrady. Jak o něj pečovat po zimě a co řešit z hlediska jeho sečení? Na to jsme se zeptali odborníka Aleše Chroboka.

Jaro je tady a pohled na trávník mnohé nepotěší. S čím vším se mohou lidé setkat?

Po zimě se setkáváme s různými problémy trávníků. Lze pozorovat malé až velké oblasti, kde je tráva téměř úplně zničena, stejně tak se mohou objevit známky sněžné plísně nebo shluky mechu.

Jak na místa v trávníku, které jsou zničená?

Místa kde se nachází sněžná plíseň je nejlepší důkladně vykopat, zavést čerstvou hlínou a vysadit novou trávu. V případě rozsáhlé infekce bude potřeba použít fungicidy. Znovu dosadit novou trávu musíme i do míst, která jsou holá nebo kde je nedostatečné pokrytí stávajícím trávníkem. Mech odstraníme vertikutací.

Sekat, či vertikutovat? Nebo opačně?

Nejprve bychom měli trávník posekat a to velmi opatrně, maximálně o jednu třetinu její délky. Teprve potom můžeme přistoupit na další práce s trávníkem. Vertikutovat bychom měli v době kdy je trávník suchý a zastřižený na zhruba 4 cm délky. Je lepší si počkat na vhodné podmínky a neuspěchat to. Jinak bychom si mohli trávník poničit a zbytečně si přidělat práci.

Vertikutace trávníkuVertikutace trávníku: Foto Radek Štěpán

V čem je vertikutace trávníku tak důležitá a obejdeme se bez ní?

Vertikutace je základní péče o trávník, která se doporučuje provést dvakrát ročně. Jedná se o prořezání trávního koberce, které trávníku velmi prospěje. Vertikuujeme do maximální hloubky 5 mm. Tím z trávníku vyčešeme starou trávu a mechy. Tato péče také otevře trávník pro aplikaci hnojiva a zlepší vstup vláhy. Pro správnou vertikutaci je důležité mít trávník rovný, bez prohlubní výstupků. V případě prohlubní nebudou taková místa prořezaná a v případě výstupků dojde ke stržení trávníku. Místo vertikutace můžeme použít i klasické staré kovové hrábě, kterými vyčešeme starou trávu a mech. Nedojde však k proříznutí drnu a tedy výsledek nebude tak dokonalý jako s moderními stroji.

Na jakou výšku sekat trávník na jaře?

Nejenom na jaře, ale po celou sezónu je dobré trávník sekat s rozumem. Příliš krátký trávník rychle ztrácí vláhu, dlouhý trávník zase nevypadá hezky. Nejkrásnější a nejzdravější jsou trávníky pravidelně udržované na délku 5 až 6 cm. Udržet ale takto posečený trávník znamená skutečně pravidelné sekání i několikrát týdně.

Velmi důležitá je údržba sekačky. Co všechno by se mělo řešit?

Záleží, jakou sekačku používáte. U všech typů sekaček jsou důležité ostré nože, aby trávu sekali a ne trhali. Tím můžete trávníku velmi uškodit. U benzínových sekaček budete muset řešit pravidelnou výměnu oleje, případně filtrů a dokupovat benzín. Každý typ sekaček potřebuje trochu něco jiného. S tím by Vám měl poradit prodejce, kde sekačku kupujete.

Moderním hitem jsme robotické sekačky. Co všechno zvládnou a kde se hodí?

Moderní robotické sekačky zvládnout téměř každou okrasnou zahradu. Kde můžou mít problém jsou například příliš úzká místa, nebo zahrada, kde je spousta záhonů a mezi nimi trávník. Určitě se nehodí pro zanedbané zahrady, ale to by snad ani nikoho nepadlo. Hodí se tedy prakticky všude, kde chceme mít hezkou travnatou plochu. Mezi hlavní výhody patří to, že šetří náš čas, který můžeme věnovat jiné činnosti nebo například rodině. Dále bych vyzdvihl to, že sečou pravidelně a tedy udržuj trávník stále posečený na doporučenou délku.

Jak vybrat robotickou sekačku?

Robotickou sekačku je třeba vybírat s ohledem na velikost sečené plochy a na svahovitost pozemku. Dále je důležité, jestli se jedná o trávník v celku, nebo rozdělený na více ploch. Moderní sekačky se umí připojit k wifi síti a můžou tak být ovládány či programovány na dálku. Dobré je také dát pozor na hlučnost. Tím, že sekačka seče často, můžete rušit sousedy. Existují však velmi tiché stroje, o kterých nebudete při práci vůbec vědět jako například stroje Freemow, které jsou navíc velmi chytré a dostupné za rozumnou cenu.

Aleš Chrobok: Foto se svolením Aleše Chroboka

Co se týká klasických sekaček, koupil jsem nedávno aku model za skoro stejnou cenu jako klasickou benzínovou sekačku. Řešil byste to také tak?

Akumulátorové sekačky jsou velmi moderní a určitě mohou nahradit sekačky klasické. Oproti benzínovým sekačkám mají výhody v hlučnosti, nepotřebujete řešit benzín a olej. Na druhou stranu je použití omezeno na kapacitu baterie. Záleží tedy na velikosti zahrady. S Aku sekačkou je to ale stále práce, na kterou si musíte najít čas a věnovat se jí. V tomto směru určitě vyhrávají sekačky robotické.

Jak by se člověk měl starat o trávník mimo samotné sekání?

O provzdušnění trávníku jsme již mluvili. Dále můžeme trávník rozrušit hlouběji pomocí aerifikace, případně můžeme podmínky pro trávník zlepšit pomocí písku, což je vhodné zejména pro jílovitou půdu. Každý trávník ale k životu potřebuje živiny a vodu. Živiny dodáváme v podobě hnojiva, které zakoupíte v každé zahrádkářské prodejně. Tam by vám také měli poradit jak často a v jaké míře dané hnojivo aplikovat. S vodou je to pak podle možností. Výhodou je zavlažování pomocí speciálních systémů a to zejména v době, kdy není dostatek přírodního deště.

Díky moc za rozhovor!

Zdroje info: Autentický rozhovor 

Robotická sekačka: Náhledové foto se svolením Aleše Chroboka

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.