Mech ve spárách zámkové dlažby: zbavte se jej chytře a jednoduše

Dlažební kostky 2

Mech je rostlinou, kterou si můžete pěstovat například v rámci rostlinných terárií. Často se ale vyskytne i tam, kde ho nechceme. Například v trávníku nebo ve spárách zámkové dlažby, dlažebních kostek apod. Jedním ze způsobů, jak se ho zbavit je mechanické odstraňování nožíkem nebo jiným nástrojem, což ale může být v závislosti na velikosti plochy náročné. Přistoupit lze ale také k jiným cestám, které pro zahradníka mohou být mnohem příjemnější.

Může mech škodit?

Pokud mech roste ve spárách příjezdových či jiných cest, jedná se o problém estetický. Vzhledem k povaze této rostliny (mělké kořeny) se nemusíte příliš obávat o materiály, ze kterých své cesty připravujete. Mohou způsobit jejich znečištění, zejména v případě, že použijete silné chemikálie. Mechu se nejlépe daří ve stínu, kde je vysoká vlhkost. Kromě vzhledu ale může být mech nebezpečný při chůzi, protože je vlhký a je snadné po něm uklouznout.

Mech v dlažbě
Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Je možné použít jen vodu?

Ano, při odstraňování mechu může pomoci i jen obyčejná voda. K tomuto řešení můžete přistoupit na náchylnějších materiálech, které by mohly jiné způsoby poškodit. Některé chemikálie mohou totiž způsobit vyblednutí barvy zámkové dlažby. Je ale zapotřebí vodu dávkovat pod tlakem. Ideální jsou tedy tlakové nádoby. Je třeba zvolit takový tlak, který odstraní mech, ale nepoškodí přitom dlažební kostky či zámkovou dlažbu.

Existují produkty redukující mech?

Můžete si koupit i komerční produkty k odstranění mechu. Jsou velmi účinné, ale mějte na paměti, že obsahují toxické látky. Ty mohou nepříznivě ovlivnit okolní půdu, kde bude obtížné něco dalšího vypěstovat. Navíc mohou být tyto prostředky i drahé. Proto bychom k nim měli přistoupit až jako na poslední možnost, když už nic jiného nepomůže.

Může pomoci i obyčejný ocet?

Ocet, který máte v kuchyni, může pomoci při běžném úklidu a zejména při problémech s vodním kamenem. Užitečný je i proti mechu. Nařeďte jej s vodou v poměru 2:1 (v případech silného zamoření je možné použít i čistý ocet) a nastříkejte lahví s rozprašovačem na mech. Vyberte si k tomu slunečný a bezvětrný den. Toto řešení není vhodné používat tam, kde chcete pěstovat jiné rostliny (není vhodný při zbavování se mechu, který roste v trávníku). Je pravděpodobné, že postup budete muset několikrát opakovat.

Jaké další domácí řešení funguje na mech?

Pokud hovoříme o užitečných domácích pomocnících, nesmíme zapomenout ani na jedlou sodu. Na 30 g jedlé sody bude potřeba 1 l vody. Obojí pořádné promíchejte a nastříkejte na mech (opět může zahubit i jiné rostliny, takže při aplikaci buďte opatrní. Potřebujete-li něco silnějšího, vytvořte si následující směs: 2 polévkové lžíce jedlé sody, 250 ml octa a pár kapek přípravku na mytí nádobí. Postup použití je stejný, jako když používáte pouze sodu s vodou.

Smíchejte dvě polévkové lžíce s jedním hrnkem octa a přidejte přiměřené množství přípravku na mytí nádobí.

Zdroje info:

https://smartseal.cz/jak-se-zbavit-mechu-v-zamkove-dlazbe-betonu-nebo-terase/

https://kobieta.interia.pl/porady/news-sprytny-sposob-na-mech-uzyj-go-a-szybko-pozbedziesz-sie-prob,nId,7327007

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!