Neznámý poklad indiánských šamanů v plné kráse na vaší zahradě – roste skoro jako plevel a léčí mnohé neduhy

Tuhle půvabnou krásku zná jen málokdo. Spíše se objevuje v městských výsadbách (pro svou nenáročnost). A když už ji v zahrádkářstvích objevíme, používáme ji jako půvabnou trvalku. Ovšem zavinutka podvojná (Monarda didyma) umí víc než jen potěšit oko.

Zaujme i mnoha léčivými účinky. Obsahuje totiž stejnou účinnou látku jako tymián – silici thymol. A podobně jako on umí pomoci s dýchacími problémy i s trávením.

Velkou úrodu vám dají jen velké trsy zavinutek

Takže pokud už tuhle bylinku na zahradě máte, je právě teď ten správný čas k tomu ji rozmnožit. Trsy od sebe jednoduše oddělte třeba rýčem a přesaďte na jiné vhodné místo. Vyhovuje jí slunce a humózní propustná půda. V parných horkých dnech však potřebuje i trochu zálivky. Takže ji vysazujte někde, kde ji budete mít takříkajíc na očích.

Foto: Pixabay

Jakmile zavinutka začne kvést (to se děje na počátku léta a jejími květy se můžete těšit až do podzimu), začněte kvetoucí nať sbírat. Sušte ji ve svazečcích na stinném místě a poté dobře uskladněte. A jak ji použít?

Při problémech s dýchacími cestami si připravte čaj nebo inhalace

Jedna lžička sušených listů zavinutky podvojné (Monarda didyma) zalitá vodou vám dodá báječný léčivý čaj, vhodný při nachlazení a chřipce. Uplatní se i jako báječné kloktadlo. A použít ho lze i při zánětech dásní jako výplach úst. Sušená nať přidaná do inhalační lázně pak pomáhá při zánětech průdušek a a uvolňuje dýchací cesty.

Jak na problémy s trávením nebo menstruační bolesti

A stejný čaj lze použít i ve chvíli, kdy vás tak trochu trápí zažívání nebo trpíte bolestmi během menstruace. Zevně se odvar uplatní i při ošetřování ekzémů. Vnitřně byste zavinutku neměli používat déle než tři měsíce.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)