Nevšední cibulovina pro podzimní výsadbu – hyacintovec

Hyacintovec španělský (Hyacinthoides hispanica) je známý také jako ladoňka španělská. Pokud jeho cibule vysadíte na podzim, potěší vás už na jaře půvabnými květy. Je větší, než obvykle ladoňky bývají a seženete ho v mnoha barvách.

Pochází z Pyrenejského poloostrova. Vyznačuje se světle zelenými listy a vysokými hroznovitými květenstvími, které vyrůstají na 30-40 centimetrů vysokém dlouhém stonku. Objevují se od dubna do května a na rostlině vydrží dlouho. K dostání jsou v nejrůznějších bílých, růžových a modrých odstínech. A navrch jemně a příjemně voní.

Kdy a jak sázet hyacintovec

Nejlépe se jeho cibulkám bude dařit v humózní a dobře propustné půdě. Vyžadují slunné stanoviště, ale snesou i polostín, i když v něm o něco méně pokvetou. Sázejte je asi 5-10 centimetrů hluboko a ne více než 10-15 centimetrů od sebe. Pokud je zasadíte pod listnaté stromy. Nebudete se muset starat o zimní zakrytí – stačí je nechat zapadat listím. I když je hyacintovec plně mrazuvzdorný, potřebuje ochranu před zimní vlhkostí.

Dejte si pozor jen na jarní rašení- je-li příliš sucho, vyplatí se záhonek s hyacintovci jednou nebo dvakrát zalít. A neuškodí ani trocha kompostu, jiné hnojení tato půvabná květina nepotřebuje. Skvěle se hodí na okraje květinových záhonů i jako podsadba pod větší skupiny listnatých dřevin. A pokud mu chcete najít vhodné květinové partnery, vsaďte třeba na mochničku trojčetnou, mařinku vonnou nebo nejrůznější druhy kapradin. Uplatní se i na okrajích skalek, jen ho nenechte úplně přeschnout.

Jak si hyacintovec namnožit? Je to snadné

Na podzim, když se hyacintovce zatáhnou, je ideální doba pro jejich rozmnožení. Pokud je doma máte, jednoduše je vyjměte z půdy a oddělte dceřinné cibulky. Ovšem ponecháte-li hyacintovce volně růst, rychle se rozrostou a vytvoří na jaře nádherný květinový koberec.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)