Nesmrtelný Zamioculcas: Exotika i pro začátečníky

Zamioculcas

Máte chuť vrhnout se do pěstování pokojovek, ale nemáte s nimi zkušenosti? Vybavujete byt a uvažujete o pořízení nenáročné zeleně? V obou případech vsaďte na zajímavou rostlinu jménem Zamioculcas. Příjemně osvěží interiér, a navíc nevyžaduje téměř žádnou péči.

Kde se vzal?

Zamioculcas zamiifolia (méně známý pod českým názvem Kulkas zamiolistý) je tropická rostlina z čeledi áronovitých. Přirozeně se vyskytuje ve východní Africe, především v pobřežních lesích, kde tvoří souvislé porosty. Na konci devadesátých let pronikl do Evropy a dnes je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Vyrůstá z podzemního oddenku dlouhými tuhými šlahouny se vzpřímenými dužnatými listy. Roste poměrně rychle a může dosáhnout i metrové výšky.

Zamioculcas

Foto: Pixabay

Je opravdu tak nenáročný?

V zásadě ano. Zamioculcas nevyžaduje příliš mnoho slunečního svitu, protože ve volné přírodě tvoří lesní podrost. Nejlépe se mu bude dařit v polostínu či na rozptýleném světle. Pozor si dejte i na průvan. Ten nemají rády žádné pokojové rostliny a zvlášť u Zamioculcasu se působení chladu projevuje černáním stonků. Také častá zálivka spíše škodí, než prospívá. V zásadě stačí zalití jednou za dva týdny, v zimním období i jednou za měsíc. Rostlina nesmí zůstat dlouhodobě mokrá! Lámat hlavu si nemusíte ani s přihnojováním. Pokud je rostlina v dobrém stavu, stačí během vegetačního období přihnojit jednou měsíčně pomocí tyčinek.

Výhodou této rostliny je také snadné množení. Oddenky s jednotlivými stonky jdou lehce oddělit, takže si můžete svůj první Zamioculcas jednoduše „uloupnout“ třeba od kamarádky.

(Ne)příjemné přesazování

Jedna z mála věcí, které mohou Zamioculcasu ublížit, je nesprávné přesazení, respektive použití příliš bohatého substrátu. Pobřežní půdy, ve kterých tato rostlina ve volné přírodě roste, jsou totiž velice chudé na živiny. Použití příliš výživného substrátu spolu se silnější zálivkou může vést k rozvoji plísní, které napadají kořenový systém rostliny a mohou ji i zahubit. Pro přesazení je tedy lepší vybírat substrát s větším podílem písku a na dno nového květináče přidat štěrk nebo perlit. Květináč pořizujte vždy o pár centimetrů větší, aby měla rostlina možnost se rozrůstat.

Zdroj: Care and history of Zamioculcas zamiifolia, ZZ, Zamioculcas, ZZ Plant poisonous, Zee Zee plant, ZeZe plant, incorrectly Zamioculcus,Zamioculcas zamiifolia (Loddiges)Engl., zamioculcas plant, Arum fern, Chinese New Year Festive Plant, Aroid Palm, Zu Zu, Zamioculcas loddigesii (exoticrainforest.com)

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.