Oregáno v domácí lékárničce – perfektní účinky nabídne jako čaj, obklad i koupel

Dobromysl

Není snad nikdo, kdo by tuhle jedinečnou bylinku neznal – oregáno alias dobromysl obecná (Origanum vulgare) patří do čeledi hluchavkovitých. A přestože ji známe zejména jako součást provensálského koření, dokáže se uplatnit i jinak.

Věděli jste například, že z ní ze připravovat koupele, vhodné pro posílení neduživých a nedonošených miminek? Tedy tak to alespoň říkaly naše babičky, které mají zároveň pro oregáno spoustu dalších jmen. Nám utkvěly například: dobrotnicie, divoká marjánka, mysl domácí, červená lebeda, pamajorán či voněklas. Ano, to všechno jsou výrazy pro oregáno.

Trápí vás potíže s nemocnou pokožkou? Vyzkoušejte koupel z oregána

Potřebujete pečovat o vyrážku nebo ekzém? Objevují se vám na kůži hnisavá ložiska, hluboké akné, pásový opar apod.? Pak zkuste svou stávající léčbu doplnit o oregánovou koupel.

Vhoďte dvě lžíce sušené byliny do dvou litrů vodu a 15 minut povařte. Poté sceďte a tento odvar nalijte do sedací koupele (případně koupel připravte tak, aby byly ponořeny všechny problematické části vašeho těla – v případě potřeby navyšte i množství odvaru).

Nyní si příjemně voňavou lázeň 20-25 minut užívejte. Více opravdu není třeba. Naopak byste si delším vysedáváním mohli ublížit. A pokud nemáte na přípravu odvaru čas, vložte alespoň bylinky do plátěného pytlíčku a ten přivažte na vodovodní baterii tak, aby horká voda určená ke koupeli proudila skrze ně. I tak se do vody dostane řada cenných látek, které vám s léčbou kožních neduhů pomohou.

Lázeň je vhodná i pro nejmenší děti, doporučujeme však dobu pobytu ve vodě zkrátit na pouhou čtvrthodinku.

Pomoci mohou i obklady

Prakticky na stejné spektrum problémů jako jsme popsali výše působí i obklady z oregana. Připravte si odvar z 10 gramů sušené natě. Zalijte je půl litrem vody a 10 minut povařte. Do vychladlého scezeného odvaru namočte plátýnko nebo jinou vhodnou textilii a přiložte na postižená místa.

Oregáno

Foto: Pixabay

Na co se používá čaj z oregána

Ovšem pozitivní působení této bylinky si můžete dopřát i vnitřně. Pomůže s nachlazením a kašlem včetně zánětu průdušek, působí proti křečím (menstruačním i při špatném trávení), brání plynatosti a nadýmání a jedním dechem dokáže zároveň pomoci i proti průjmu a zácpě. Jde tedy o perfektní univerzální pomoc, kterou se opravdu hodí mít stále po ruce.

A jak si čaj z oregána připravit? Jednu vrchovatou lžičku sušené natě zalijte šálkem horké vody. Nechte 10 minut louhovat, sceďte a vypijte. Tento čaj si dopřávejte 3x denně až do doby, odkud obtíže neodezní. Mělo by k tomu dojít nejpozději po třech dnech. Jestliže k tomu nedojde, vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: Ceskozdrave.cz/recept-oreganovy-caj-ktery-vam-pomuze-se-zanety-unavou-bolestmi-hlavy-dalsimi-neduhy/

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)