Nenechte zahrádkářský instinkt spát – zpříjemněte si příchod jara rychlenými květinami

Čemeřice

Nic nedokáže pozvednout naši náladu tak, jako právě květiny. Díky nevypočitatelnému počasí si však v mnoha oblastech musíme na tu „pravou“ úrodu jarních květů pořádně počkat. Ovšem nemusí tomu tak být. Stačí vsadit na osvědčené rychlení.

Rostliny na rychlení vhodné pro začátečníky

Pokud zatím nevíte, jak na to a nechcete nic zkazit, sáhněte po několika osvědčených jarních květinách, kterým nevadí mrazy ani začátečnické chyby. Skvěle se osvědčují například sněženky (Galanthus) a oblíbený fialový šafrán Tommasiniho (Crocus tommasianus). Klasikou jsou samozřejmě také hyacity (Hyacinthus) a bramboříky (Cyklamen). Z méně obvyklých květin pro rychlení pak lze jmenovat čemeřici černou (Helleborus niger) a talovíny (Eranthis).

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na péči o jarní krásky

Budete potřebovat studenou chodbu nebo nevytápěný skleník. A několik květináčů s propustnou zeminou. Do ní zasaďte cibulky nebo hlízy a přiměřeně je zalévejte. Zemina nesmí nikdy vyschnout, ovšem škodí i přemokření.

A jakmile rostliny naraší do květu, přemístěte je ven. Záleží samozřejmě také na počasí. Už v březnu bývá leckdy dost teplo – ovšem pro jistotu mějte vždy po ruce nějaké to chvojí na zakrytí. Silné mrazy nesvědčí zejména hyacintům.

Do záhonu nebo do nádoby

Rychleným květinám to bude nejvíce slušet tam, kde na ně bez problémů dohlédnete třeba z okna kuchyně. Budou vám tak dělat radost dvojnásobnou. Ale zasadit je můžete i do nádob na terase či balkoně a do záhonů je přesadit až po odkvětu. Jen myslete na to, že se většina z nich opravdu rychle šíří do svého okolí. Musíte si tedy být jistí tím, že vám to nijak nevadí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)