Půda pro kaktusy a sukulenty: vyrobte si tu nejlepší směs

Sukulenty

Kaktusy a sukulenty jsou rostliny dokonale přizpůsobené dlouhým obdobím sucha. Mají pozoruhodnou schopnost velmi dlouho uchovávat vodu a živiny ve stoncích a listech. V přírodě rostou ve velmi dobře odvodněných a nepříliš úrodných půdách. Substrát pro kaktusy a sukulenty pěstované v květináčích by tedy měl být v podstatě podobný tomu přirozenému.

Jaká půda je vhodná?

Doporučuje se půda s volnou strukturou, velmi propustná, obsahující vysoké procento minerálních částí, tj. písek, keramzit a štěrk. Při přípravě vlastního substrátu pro kaktusy a sukulenty je nejlepší smíchat 80 % tohoto drenážního materiálu s maximálně 20 % kompostu nebo univerzální půdy. Podklad v poměru 4: 1 by měl být sypký a ne hrudkovitý. Takto může vypadat vzorek substrátu pro kaktusy a sukulenty:

  • 20 % univerzální půdy bez přidání rašeliny nebo kompostu,
  • 20 % písku s frakcí 1-5 mm,
  • 20 % štěrku s frakcí 1-5 mm,
  • 20 % promytý křemenný písek,
  • 20 % perlit (nejjemnější pemza).

Kaktus

Kaktus: Foto Pixabay

Čím se řídit?

Nejdůležitějším a absolutním pravidlem je větší množství drenážní vrstvy (písek, štěrk, keramzit, pemza) ve vztahu k množství univerzální půdy či kompostu ve směsi. Pro drtivou většinu kaktusů a sukulentů je optimální 20 % půdy + 80 % propustné směsi. Kromě absolutního aspektu poměru množství půdy k ostatním výše uvedeným složkám neexistuje při výběru jednotlivých složek jedno zlaté pravidlo. Navrhované procento přísad, které umožňují volný tok vody, není přísným pravidlem.

Proč tak málo půdy?

Představte si podmínky pouště nebo skalnatých svahů, kde se kaktusy vyskytují přirozeně. Neexistuje žádná černá absorpční země, protože podmínky jsou příliš suché na to, aby se mohla hromadit organická hmota. Tyto oblasti jsou pokryty poměrně nízkou suchou vegetací, stejně jako kaktusy a sukulenty. Tyto rostliny se těmto podmínkám přizpůsobily hustými, masitými listy, které hromadily vodu z období dešťů. Použití různých materiálů v jedné směsi je nejbezpečnější.

Substrát dostupný v obchodech

Hotový substrát pro kaktusy a další sukulenty bude skvělým řešením pro lidi, kteří nechtějí experimentovat s vlastními směsmi. Obsahuje vyvážené složení a vhodné frakce uvolňujících složek a také je do nich přidáno dlouhodobě působící hnojivo. Výroba vlastního substrátu ale může být levnější záležitostí.

Sukulenty: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!