Nenáročná rostlina do jakéhokoli interiéru? No přece ta, která se v noci modlí

Maranta

Hledáte interiérovou rostlinku, která vás potěší svým vzhledem, a navíc bude nenáročná na péči? Či bude vhodná do jakéhokoli pokoje pro pěstitele začátečníka? Takových rostlin je určitě velké množství. My jsme ale pro vás vybrali jednu z nejvíce zajímavých, které se česky říká modlivka. Přesně ta, která je známá tím, že se v noci modlí. Naučte se modlivku pěstovat. Za málo péče vás bude těšit svými překrásnými listy.

Maranta ozdobí jakýkoli interiér

Maranta vás sice nepotěší půvabnými květy, ale za to její listy ano. Modlivka se řadí k velmi oblíbeným interiérovým rostlinám, které zažívaly a stále zažívají velký boom. Pokud máte interiér zařízený v rustikálním, industriálním nebo minimalistickém stylu, tato půvabná rostlina se stane nejen neodmyslitelnou součástí vaší domácností, ale také ozdobou. Pokud se vám líbí, určitě si tento živoucí organismus neodmítejte, neboť jsou velmi nenáročné na péči.

Podmínky pro modlivku

Pěstování maranty může být pro někoho výzvou, ale nenechávejte se zastrašit. Pokud zvolíte správnou intenzitu zalévání a vlhkost v jejím okolí, bude prosperovat. Také byste ji měli umístit do polostínu, který modlivka miluje. Pozor ale na mnoho rozptýleného světla, kvůli kterému ji mohou blednout listy. Právě zmíněné listy jsou chloubou a obdivem celé květiny. Jsou pestře žilkované a hrají barvami různých odstínů zelené, žluté až růžové. A proč se jí vlastně říká maranta modlivka? Protože přes noc své listy svine a vypadá, jako by se modlila.

maranta
Foto: Pixabay

Dobře ji zalévejte

Maranty jsou šlahounovité rostliny, kterým narůstají dlouhé šlahouny dosahující klidně i několik metrů. Pocházejí z Jižní Ameriky a jejich domovinou je deštný prales, proto milují polostín, ale také mírnou vlhkost. Pokud udržíte mírnou vláhu, s pěstováním nebudete mít problém. A v případě, že v létě rádi cestujete a nebudete mít možnost květinu co tři až čtyři dny zalévat, pořiďte si zavlažovací zápich. Ten udrží marantu vlhkou, ale ne přemokřenou. Zároveň substrát nesmí vysychat. Ovšem přes zimní období je tomu trochu jinak. V tomto období zalévejte teplejší vodou a po každé zálivce několik dnů počkejte, až bude substrát mírně proschlý.

Nyní ještě něco málo k vlhkosti

Marantu potěšíte, pokud ji poskytnete vzdušnou vlhkost a klidně každý den rosení pomocí lahve s rozprašovačem. V případě, že nechcete zvlhčovat prostor, kde se rostlina nachází, můžete vedle květináče umístit misku s vodou a nechat ji volně odpařovat. Také můžete vzít podmisku větší než je květináč s marantou, umístit do něj oblázky a vodu. Poté jen na oblázky umístěte květináč.

Zdroj: https://ibydleni.cz/pokojove-rostliny-vhodne-do-tmavsich-interieru/

https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/rostliny-ktere-chodi-spat-uz-mate-doma-modlivku

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)