Máte doma plesnivé mandarinky? Nejspíše je mizerně skladujete

Plesnivá mandarinka

Skladování citrusových plodů se řadí mezi poměrně hodně diskutované oblasti a není se čemu divit. Vždyť takové mandarinky nebo pomeranče nepatří mezi nijak levné zboží a určitě nechceme, aby se doma toto ovoce zkazilo. Jestliže doma ale najdete úplně vysušené nebo plesnivé mandarinky, něco je bezesporu špatně. My se proto v následujících řádcích zaměříme na několik zajímavých rad, které povedou k tomu, že vaše mandarinky nedopadnou tak jako ta, již máme na fotografii.

Teplota je nejdůležitější

Nepochybně, teplota pro skladování mandarinek by se měla pohybovat mezi 4 ℃ až 8 ℃.

Optimální tedy rozhodně není uložení mandarinek přímo v obývacím pokoji nebo v kuchyni. Tady se teploty dostávají prakticky neustále přes 20 ℃. Ideální volbu tedy představuje sklep, balkon nebo lednice. Důležitá je pro uchování mandarinek také dostatečná vlhkost. Zabrání se tak smršťování plodů.

Mandarinky

Uschlé mandarinky: Foto Radek Štěpán 

Pravidla pro skladování mandarinek v lednici

Určitě se vyplatí, když budete mandarinky skladovat ve společné zásuvce nebo na jedné z polic. Pokud máte mandarinky oloupané, raději je hluboce zamrazte. Tak jako tak je třeba se vyvarovat několika tradičních chyb, jichž se lidé mnohdy dopouští. Tou první je skladování mandarinek v plastových sáčcích. V momentu, kdy se objeví vlhkost, mandarinky se začnou kazit. Ideální je lepenková krabička opatřená otvory. Pozor na pokládání jiné zeleniny vedle mandarinek. Odstraňovat byste pravidelně měli plody, které se začnou kazit.   

Balkon a sklep mohou mandarinkám svědčit

Na balkoně je třeba sledovat teplotu. U nezateplených balkonů se může stát, že plody zmrznou. Určitě by prostředí balkonu mělo být čisté, jinak se různé houby množí lépe. Ve sklepě by měla být ideální teplota okolo 2 ℃. Pokud mandarinky zabalíte do hedvábného papíru a uložíte do beden, určitě jim pomůžete.

Nesprávně skladované mandarinky

Nesprávně skladované mandarinky: Foto Radek Štěpán

Klasické uložení při pokojové teplotě

Když si mandarinky koupíme v obchodě, nejčastěji je přineseme domů a dáme někam do nádoby v kuchyni. Počítat bychom měli s tím, že se trvanlivost plodů snižuje čtyřnásobně. V konzumovatelném stavu mohou vydržet až týden. Čím později mandarinky jíte, tím jsou méně kvalitní. Často je může navíc přepadnout plíseň, většinou ale seschnou. Optimální je proto v takovémto případě nakupovat tolik mandarinek, kolik sníte. Když dojdou, vyrazíte opět na nákup.

Zdroje info: Autor, idnes.cz, cs.farm.tomathouse.com

Plesnivá mandarinka: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.