Jak využít kaki v kuchyni – zachutná vám nejenom nasladko, ale i naslano

Kaki

Jak využít kaki v kuchyni: Kaki najdete v obchodech na podzim a v zimě. Oranžovožluté oválné ovoce vzhledem trochu připomíná rajče, ale chutná sladce, medově a po nektaru. Říká se mu také pokrm bohů.

Zralost kaki

Nezralé kaki bývá trpké, dozraje ale bez problémů i doma, zabalené do papíru, případně s banánem nebo jablkem. Zralé je na omak měkké, ne však rozměklé nebo se skvrnami, takové je již přezrálé.

Proč ho jíst

Kaki nejen božsky chutná, ale je i velmi zdravé. Kromě velkého množství vitamínu A a C obsahuje fosfor, hořčík a jiné minerální látky a také vlákninu a optimální obsah glukózy. Je zdrojem energie, posiluje imunitu a pomáhá při únavě a stresu. Doporučuje se pro lidi s onemocněním ledvin a jater.

Jak ho jíst

Kaki se nejčastěji konzumuje syrové. Můžete ho rozkrojit a vybrat lžičkou, nebo ho oloupat a nakrájet na plátky. Pokud je na vás až příliš sladké, stačí ho pokapat citrónovou nebo limetkovou šťávou. Zkuste ho přidat do různých salátů, do jogurtu nebo koktejlu, či s ním ozdobit moučník nebo pudink.

Kaki využijete i v teplé kuchyni a to sladké i slané. Lze z něj udělat náplň do koláče, přidat ho do různých masových směsí nebo z něj uvařit teplý přeliv k moučníkům, zmrzlině i masu.

Foto: Pixabay

Plátky kaki můžete také usušit, nebo z něj uvařit džem.

Štrúdl s kaki

Ingredience:

 • 1 rozválené listové těsto
 • 2 velká kaki
 • 4 lžíce strouhanky
 • 1 skořicový cukr
 • hrst rozinek a nasekaných vlašských ořechů
 • 1 vejce

Postup:

 1. Kaki oloupejte a nakrájejte na kostičky. Smíchejte ho s cukrem, ořechy a rozinkami.
 2. Těsto rozviňte a spodní polovinu posypte strouhankou 1 cm od okraje.
 3. Na strouhanku rozložte kaki a druhou polovinu těsta přes ně přehněte..
 4. Okraje založte a dobře přimáčkněte.
 5. Těsto i s pečícím papírem opatrně přeneste na plech, pomažte vajíčkem a vidličkou popíchejte.
 6. Upečte dozlatova ve vyhřáté troubě na 165 °C.
 7. Podávat můžete teplé i studené se šlehačkou nebo zmrzlinou.

 

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/219382/neznate-kaki-vyzkousejte-recepty-s-exotickym-ovocem.html, https://www.labuznik.cz/ingredience/kaki/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4817420/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)