Několik slov k pěstování vistárie

Popínavé rostliny vypadají na různých konstrukcích a na zdech opravdu hezky. Tedy alespoň v případě, že se o ni člověk stará a zvolí ten správný druh. Výbornou volbou je především pěstování vistárie. Právě vistárie čínská se řadí mezi dřevnaté liány, které si dokážou poradit v různých lokalitách. Moc hezky vypadají především v pergole a jejím okolí. Shluky růžových, bílých nebo fialových květů dokážou vytvořit skutečně skvostné prostředí. Jak tedy na pěstování vistárie?

Základní zásady pěstování vistárie

V první řadě bychom měli vybrat to správné místo pro pěstování vistárie. Místo by mělo být slunné a také dostatečně teplé. Rozhodně jej ochraňte před velmi studeným a doslova devastujícím severním větrem. Místo by mělo být i pohledově zajímavé. Krásné květy vistárie na nějakém zapadlém místě určitě nikdo obdivovat nebude. Půdní podklad musí být maximálně propustný a hlinitý. Pokud živnou půdu ještě vylepšíte přítomností kompostu a vyvolat tak zásaditou reakci. Při vyšším zavápnění půdy bude docházet k tomu, že listy vistárie budou žloutnout.

Kdy a do čeho liánu vysazovat?

Na jaře je zapotřebí vysadit bezlisté sazenice, které již byly předpěstovány v menších sazebních květináčích. Rostliny již takto budou disponovat pevným a silným kořenovým systémem v balu. Při podzimní výsadbě dochází k postupnému zahnívání kořenů. Roubovaná součást navíc může při nedodržení teplotního rozhraní zamrznout. Po jarní výsadbě rozhodně dostatečně zalévejte a vody se nebojte. Půdu kolem vistárie můžete klidně pokrýt kůrou.

Roubované rostliny

Pokud si zakoupíte vistárii květnatou anebo vistárii čínskou, budete mít k dispozici naroubovanou rostlinu. Pod roubem byste měli odstraňovat plané výhonky vyrůstající z podnože. Díky nim se totiž rostlina hodně oslabuje.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.