Ženšen jako přírodní léčivo

Je známo, že kořeny ženšenu mají blahodárné účinky na lidský organismus a na zdraví člověka. Je to právě ženšen, který již ve středověku zajímal především asijské léčitele. Vyskytuje se pouze v Koreji, Číně a na malé části Sibiře. Ideální pro sklizeň ženšenu je šestý rok jeho růstu, kdy se v kořenech vyskytuje největší množství léčivých látek.

A co takový ženšen umí? Asi nejvíce uslyšíte, že se jedná o kvalitní přírodní afrodiziakum. To je pravda, také proto se vyskytuje v mnoha přípravcích, které se dají koupit nejen v lékárně. Kromě toho má ale tato bylina také například účinky na imunitu organismu.

Ženšen obsahuje látky jako jsou antioxidanty, peptidy, či polysacharidy ale také mnoho dalších, které z něj dělají dohromady nepřekonatelného šlechtice mezi léčivými rostlinami (jak mu je také občas přezdíváno). Ženšen existuje v několika variacích, například korejský červený ženšen působí protistresově a zlepšuje koncentraci. Bylina se řadí mezi nejvýznamější přírodní produkty, které jsou často využívány pro vývoj potravinových doplňků.

Bylina má blahodárné účinky na centrální nervovou soustavu či krevní systém. Velkým plusem jsou také schopnosti omlazovat paměťové buňky. Látky ženšenu totiž umí obnovit buňky, které poškodil alkohol nebo prášky na ztrátu paměti. Tím pádem má ženšen také vliv na paměť. Přípravky s výtažky z ženšenu jsou tedy používány i studenty při učení.

U nás se dá ženšen koupit především v kapkách, kapslích nebo tabletách. Užívání je bezproblémové a nejsou známy závažnější vedlejší účinky. Velký výběr produktů s ženšenem je například v eshopu www.obchudek-zdravi.cz/

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.