Co je cizrna a jak ji pěstovat

Cizrna neboli římský hrách je poměrně oblíbenou plodinou, která se pěstovala již v dobách starověku. Původem pochází z Asie, nicméně hojně se pěstuje hlavně v jižních částech Evropy. Cizrna beránčí, pak zní kompletně její název díky podobnosti s beraní hlavou, patří mezi jednoleté rostliny i trvalky. Tento poněkud prazvláštní protimluv lze vysvětlit tak, že některé druhy jsou pouze roční a jiné připomínají spíše keře, které mají trvalý charakter. V každém případě obsahuje celou řadu tělu prospěšných látek a její pěstování není nijak náročné.

Látky obsažené v cizrně

Cizrna se vyznačuje vysokým obsahem sacharidů, vlákniny a také bílkovin. Dokáže tedy zasytit během několika málo okamžiků. Pokud si naordinujete dietu anebo nějaký režim s minimálním množstvím tuků, pak bude jistě jeho součástí. Vápník, železo a spousta mastných kyselin. Přesně tyto látky cizrnu dokážou dokonale charakterizovat. Recepty z cizrny se vyznačují také velkým množství vitamínu B15, jenž je skvělým antioxidantem.

Základní pravidla pěstování cizrny

Vegetační doba je u cizrny stanovena na 130 dní. Potřebuje ke svému kvalitnímu růstu především dostatečné množství světla a tepla. Naopak není náročná na půdní prostředí. Klidně jí postačí i převlhčené a těžké půdy. Zasadit si ji můžete na zahrádce ze semínka podobně, jako je tomu u klasického hrachu. Počítejte ale s hustotou porostu nějakých 50 rostlin na 1 m2. Vysévat je třeba do hloubky okolo 50 milimetrů.

Skvělá pomazánka z cizrny

Recepty z cizrny jsou vynikající. Pokud si nepřipravíte třeba jednoduchý salát z cizrny anebo humus z cizrny, můžete dát přednost pomazánce. Budete tedy potřebovat zhruba 400 g uvařené cizrny a 100 ml vývaru právě z cizrny. Z dalších ingredienci jmenujme 1 cibuli, 3 lžíce oleje. Šťávu z půlky citrónu anebo limetky, stroužek česneku a sůl s pepřem na dochucení. Postup je jednoduchý. Stačí pouze nechat na tuku zesklovaťet cibulku a pak všechno rozmixujeme za pomocí tyčového mixéru a dochutíme solí a pepřem.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

  1. xena Odpovědět

    jste si jisti že se cizrna vysévá 50 cm do hloubky?? to je půl metru proboha??? to by přece ani nevyrostla… nemělo tam být 50 mm???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *