Nejedlý kovář a další mýty o této skvělé houbě

Kovář

To pravé léto je už v podstatě za rohem a vyrazit už můžeme do lesa na různé houby. Lákají pochopitelně především ty hřibovité. Typickým příkladem je bezesporu také hřib kovář. Právě on se stává jakousi předzvěstí další hřibů, a to třeba dubového koloděje a jiných. Okolo kováře často kolují nejrůznější mýty a polopravdy, kterým bohužel spousta lidí věří. I proto je v následujících řádcích vyvrátíme.

Kovář je částečně jedovatý, raději ho nekonzumujte

Nesmysl. Za syrova sice obsahuje termolabilní jedovaté látky, nicméně pořádnou tepelnou úpravou mizí. Konkrétně se jedná dle České mykologické společnosti například o cytolytické či hemolytické toxiny. Ty způsobují zvracení a průjmy. Tepelná úprava je nutná minimálně po dobu 10 až 20 minut. I když houbu třeba smažíte, což není příliš časté, stoprocentně ji nechte na pánvi déle. Budete mít jistotu, že se toxiny zlikvidují.

KovářHřib kovář: Foto se svolením Zdeňka Peldy

V trávě kováře nenajdeme

Ale ano. Tradičně se s ním sice setkáme v jehličnatých a listnatých lesích. Roste pod smrky, borovicemi anebo duby. Najít ho ale klidně můžeme i v trávě na louce, případně někde u vody na hrázi rybníka.

Kováři jsou skvělí, protože nečerviví

U malých plodnic se skutečně s červíky tak často nesetkáváme, jelikož jsou houby hodně tvrdé a jen tak se do nich nedostanou. Větší hřiby mohou být ale tradičně prolezené zejména od spodu. Cestičky larev jdou ale poměrně solidně vidět díky tomu, že se houba na řezu barví do modra. Jinak červivost také závisí na počasí.

Kovář

Hřib kovář: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Poznáme ho podle žlutých rourek

Ty jsou kováře pouze v mladém stavu, postupně se mění v hodně olivový odstín a červenají. Tradičně jsou právě červené rourky jedním z charakteristických znaků této skvělé houby.

Kováře raději nesušit

Popravdě, ne všichni tuto houbu suší, nicméně možné to je. Opět platí to, že je pak zapotřebí kováře před konzumací značně povařit. To ale přece není žádný problém.

A kdy na kováře vyrazit? Třeba právě teď na konci května, kdy už se pomalu objevují jejich tmavé klobouky.

Zdroje info: plzen.rozhlas.cz, myko.cz, vlastní zkušenosti autora

Hřib kovář: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.