Ficus benjamina: víte, jakým způsobem jej hnojit

Ficus

Fíkus malolistý, čili Ficus benjamina, je poměrně oblíbenou pokojovou rostlinou. Přestože tato rostlina krásně vypadá, na změnu, která se mu nelíbí, reaguje shazováním listů. To nás nutí častěji uklízet, ale hlavně: fíkus, kterému opadaly listy, nevypadá příliš dobře. Naštěstí stejně rychle, jako o listy přišel, je umí vyprodukovat. K tomu je ale zapotřebí mu trochu dopomoci. Správné hnojení může pomoci problému s padajícími listy předejít, taktéž je ale vyřešit.

Pěstování fíkusu

Abychom předešli problémům s růstem, je zapotřebí dopřát fíkusu určité podmínky. V první řadě je třeba myslet na to, že rychle roste a bude proto potřebovat dostatečně veliký květináč. Nesnáší průvan ani intenzívní sluneční záření. Také příliš suchý vzduch (zejména v topné sezóně) může způsobit opad listů. Ficus benjamina nesnáší stěhování, takže jeho stanoviště zvolte pečlivě. Navzdory výše uvedenému není těžké fíkus pěstovat. Zalévejte jej pravidelně, ale s malým množstvím vody. Zejména v období suchého vzduchu můžete jeho listy kropit. To je vhodné také z hlediska čištění listů od prachu.

Ficus

Foto: Pixabay

Hnojení fíkusu

Ficus benjamina potřebuje úrodnou půdu bohatou na živiny. Je to dáno rychlostí jeho růstu a velikostí rostliny. Hnojení můžeme provádět komerčními hnojivy, ale také některými domácími metodami. Fíkus potřebuje pravidelnou dávku univerzálního vícesložkového hnojiva jednou za dva týdny. V zimě pak hnojíme jednou za měsíc. Pomoci mohou následující metody.

Domácí metody hnojení

  • Droždí: obsahuje spoustu prospěšných látek (draslík a hořčík pro silné kořeny fíkusu). Kostku droždí o průměru 1 cm smíchejte s cukrem a zalijte teplou vodou. Dobře promíchejte a několik minut nechte na teplém místě. Poté toto množství smíchejte se dvěma litry vody a fíkus tím zalijte.
  • Pivo: stačí, pokud smícháte stejné množství piva a vody a touto směsí fíkus zalijete.
  • Želatina: obsahuje velké množství dusíku, což je prvek, který je velmi důležitý pro zelené části rostliny. Jednu lžíci želatiny zalijte litrem horké vody a dobře promíchejte. Nechte vystydnout. Poté zřeďte dalším litrem vody a použijte jako zálivku. Toto hnojivo by se nemělo používat příliš často – postačí jednou za dva až tři měsíce.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-figowiec-benjamina-jak-go-nawozic,nId,5789130

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!