Nefritová liána se pyšní nejdelším modrozeleným květenstvím na světě a roste jen na Filipínách

Máte v oblibě nejrůznější botanické raritky? Pak právě pro vás jednu máme. Ještě donedávna byste za ní museli vyrazit až na Filipíny, dnes ji však najdete v botanických zahradách celého světa (a jen tak mimochodem i v Praze a Liberci).

Naším dnešním botanickým favoritem je liána Strongylodon macrobotrys (jež patří do čeledi bobovitých alias Fabaceae). Říká se jí také nefritová nebo smaragdová liána. A to podle unikání barvy jejího květenství.

Kráska původem z Filipín

Kdybyste se chtěli podívat do její domoviny, museli byste zamířit na Filipíny a to na ostrovy Luzon, Catanduanes a Mindoro. Je sice velmi vzácná, ale pokud byste na ni narazili v době květu, nepřehlédnete ji. Její květenství totiž mohou mít na délku i přes jeden metr.

Foto: David J. Stang / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Strongylodon_macrobotrys_13zz.jpg

Svědčí ji vysoká vlhkost, takže roste zejména v údolích a poblíž jezer. Květy se pyšní nejenom zajímavou barvou, ale i tvarem. Jsou člunkovité a na dlouhých stopkách, takže vám mohou připomínat zobáky papoušků.

Za zvláštní barvu svědčí svému nevšednímu způsobu života

A kdo je opyluje? Budete se divit, ale můry ani motýlci to nejsou. Na své si mnohem spíše přijdou opylovači z řádu letounů, jako jsou netopýři a kaloni. Právě pro ně je určena zvláštní neonová barva květů, jež ještě více vynikne při západu slunce, kdy se vydávají za potravou. Na květy se zavěsí a do květů vsunou hlavu. Tím pomáhají opylování.

Náhledové foto: Nucatum amygdalarum / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Strongylodon_macrobotrys_2019_05_18_Kaisaniemi_0541.jpg

Zdroje: https://docs.google.com/viewer?url=https%3A%2F%2Fziva.avcr.cz%2Ffiles%2Fziva%2Fpdf%2Fmount-iglit-baco-zelene-srdce-mindora.pdf, https://cs.wikipedia.org/wiki/Strongylodon_macrobotrys

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)