Množení orchidejí: Způsoby, jak mít plný parapet orchidejí

Orchidej

Orchideje jsou oblíbenou pokojovou rostlinou, jejíž cena se obvykle nepohybuje na nejnižších hranicích. Pokud toužíte po tom, abyste doma měli plný parapet orchidejí s minimálními náklady, můžete si je rozmnožit sami. Orchideje lze množit semínky, nicméně k tomuto účelu musí dojít k jejich opylení. Ani poté, co se vám podaří získat zralá semínka, však nemáte vyhráno. Klíčivost orchidejí je totiž nízká. Proto je mnohem lepší množit je vegetativně.

Množení orchidejí řízkováním

Tato metoda vyžaduje poměrně velkou trpělivost, je však mnohem úspěšnější (a také rychlejší), než pěstování ze semínka. Připravte si zdravý řízek, který umístíte do substrátu, který se skládá zejména z mechu a vermikulitu. Nyní po dobu asi 25 dnů je zapotřebí na řízky neustále myslet a několikrát za den je vlhčit – nejlépe rozprašovačem s vodou. Jakmile zakoření, můžete je přenést do klasického substrátu na orchideje.

Orchidej

Foto: Pixabay

Množení orchidejí dělením

Dělení je nejpřirozenější a nejméně náročná metoda, jak množit různé rostliny. Jde to také u orchidejí. Je ale možná jen v případě, že rostlina vytváří dceřiné kořenové rostliny. Právě ty je možné oddělit – ostrými nůžkami nebo nožem a přesadit je do jiného květináče. Ideálním substrátem je ten na orchideje. Nově zasazenou rostlinku nevystavujeme přímému slunečnímu světlu, ale dostatek světla je důležitý.

Množení orchidejí z listu

Zajímavá je také metoda množení orchidejí z listů. Stačí oddělit zdravý list od rostliny a ponořit jej do nádoby, ve které máte navlhčený hadřík nebo gázu. Nádobu přiklopte a nechte stát na světle, nicméně se vyhýbejte přímému slunečnímu záření. Rozprašovačem s vodou hadřík pravidelně vlhčete – nesmí vyschnout! Jakmile si všimnete, že listy naklíčily, můžete je přesadit do nádoby se substrátem na orchidej.

Množení orchidejí odříznutím kořenů

Když rostliny na jaře přesazujete, můžete jim zkrátit kořeny. Použijte k tomu ostré zahradnické nůžky. Tyto odstřihnuté kořeny dejte do nádoby se substrátem na orchideje. Je vhodné kořeny na řezné části ošetřit dřevěným popelem a teprve poté zasadit. Důležité je neustálé vlhčení substrátu rozprašovačem – pokud se bude zdát příliš suchý, můžete jej i zalít.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/jak-pestovat-presazovat-a-mnozit-orchideje/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!