Nedaří se vašim pokojovým rostlinám? Pak jim přes zimu zkuste dopřát trochu česneku – ale opatrně, jinak jim můžete ublížit

černý česnek

Nedaří se vašim pokojovým rostlinám? Pak jim přes zimu zkuste dopřát trochu česneku – ale opatrně, jinak jim můžete ublížit. Česnek, známý svým silným aroma, je zdrojem fytoncidů. Tyto látky mají antibakteriální, antiseptické a protiplísňové vlastnosti.

Díky tomu představuje vynikající přírodní prostředek proti běžným škůdcům rostlin, jako jsou mšice, molice a roztoči, a chorobám, jako je plíseň šedá, skvrnitost listů a rez.

Použití česneku je snadné

Pro přípravu roztoku na bázi česneku nastrouhejte 3-4 stroužky česneku a spařte je jedním litrem vroucí vody. Přikryjte a nechte den louhovat na tmavém místě. Roztok přeceďte přes plátno a 100 ml tohoto koncentrátu zřeďte v jednom litru vody o pokojové teplotě. Tento roztok lze použít jako preventivní opatření i jako léčbu.

Pokojové rostliny

Foto: Pixabay

Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a dobře protřepejte. Roztokem vydatně postříkejte obě strany listů, stonků a půdu. Při prevenci stříkejte jednou za sedm dní, při léčbě pak každé dva dny, dokud škůdci nebo choroby nezmizí. Nikdy však množství použitého česneku nezvyšujte – svým pokojovkám byste mohli naopak ublížit, o což byste zcela jistě nestáli.

Jak funguje česnek na pokojovky

Účinnost česneku při zlepšování zdravotního stavu pokojových rostlin je dána především jeho fytoncidy, které působí jako přírodní antibiotika. Tyto sloučeniny likvidují mikroorganismy způsobující choroby a také odpuzují škůdce.

Roztok česneku navíc vytváří na rostlinách ochrannou vrstvu, která zabraňuje infekcím a napadení hmyzem. Díky tomu zůstávají rostliny zdravé, robustní a vizuálně atraktivní.

 

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/pokojovkam-se-bude-darit-jedna-basen/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pokojovky-cesnek-30000203.html, https://www.akcniceny.cz/magazin/pridejte-k-pokojovkam-kousek-cesneku-a-uvidite-ze-vam-kvetiny-podekuji/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)