Prořezáváte dřeviny? Vyhněte se nejběžnějším chybám

Řez

Dřeviny vyžadují určitou údržbu. Jednou z nejobávanějších činností je prořezávání dřevin. Má své důvody, díky kterým se do něj pustí i ti, co se ho nejvíce bojí. Při prořezávání je třeba dodržovat pár základních pravidel. Způsob a ideální doba k této činnosti se může lišit v závislosti na rostlině. Nesprávným ořezem můžete sice narušit růst rostliny. Dřeviny jsou ale poměrně odolné, a tak máte velkou pravděpodobnost, že se z toho časem dostanou.

Prořezávání v době rozvíjejících se květů

Jedná se o velmi častou chybu, která sice z dlouhodobého hlediska rostlině neublíží, nicméně můžete přijít o kvetení/plody v tomto roce. Některé druhy rostlin, které rostou brzy na jaře (např. hortenzie) vytváří poupata už předchozí léto. Proto jejich prořezáním na podzim nebo zjara přijdeme o poupata. Pokud máte rostlinu, která kveta na jaře nebo začátkem léta, s prořezáváním počkejte až po odkvětu.

Řez

Foto: Pexels

Dřeviny prořezáváte příliš

Při prořezávání se snažte odstranit maximálně jednu hmoty rostliny. Větší řez by mohl v extrémním případě způsobit dokonce úhyn rostliny. Drastický řez může být zapotřebí v případě napadení rostliny nějakou chorobou nebo škůdcem. Pokud rostlině vezmeme příliš mnoho hmoty, nepříznivě tím ovlivňujeme všechny části rostliny, včetně kořenu. Může trvat několik let, než se rostlina zotaví.

Neprořezávejte dřeviny na podzim

Obecné pravidlo zní, že rostliny bychom neměli prořezávat po začátku září. Důvodem je to, že tento řez může spustit nový růst. Ten je ale příliš jemný a slabý na to, aby obstál při nižších teplotách. A tak se může snadno stát, že mráz nejenom zničí nový růst, ale dostanete se také do vnitřních částí rostliny, které už byly zavedené. Takto může vzniknout vážné oslabení rostliny, v případě velkého mrazu dokonce úhyn.

Aplikace dehtu nebo barvy na rány dřeviny

Tato aplikace měla zabránit tomu, aby se do řezné rány dostalo onemocnění. Opak je bohužel pravdou. Pokud na řezné části nanesete barvy, vytvoříte tak vlhké prostředí, které se stane vstupním místem nejrůznějších onemocnění. Nejlépe uděláte, když místa řezu necháte tak jak jsou – prostě je necháte přirozeně zahojit.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/seven-pruning-mistakes-to-avoid/

https://www.bhg.com/mistakes-to-avoid-when-pruning-plants-7554581

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!