Natrhat, rozmixovat, naočkovat: Využijte netradičně staré dřevo

S únavou nebo oslabenou imunitou se během života setká snad každý z nás. Ovšem česká příroda nám na tyto potíže dává jeden vynikající lék. Bohužel ho skoro neznáme, a tím méně používáme. Máme na mysli outkovku pestrou (Coriolus versicolor).

Jde o dřevokaznou houbu, tzv. „ránového parazita.“ Jinými slovy, do dřeva se dostává skrze nějaké poranění. A lhostejno, zda do živého či mrtvého. A toho můžeme využít. Stačí vědět, jaké dřevo má ráda. A proč ji vlastně pěstovat? Tuhle zásobárnu prospěšných látek se totiž zkrátka hodí mít vždycky po ruce.

Najděte vhodné dřevo

Krok jedna je nejdůležitější, ale naštěstí ani nijak složitý. Outkovce vyhovují duby, buky, habry, vrby a třešně. Ovšem ochotně poroste i na jiných (zejména) ovocných stromech. Takže pokud máte na zahradě nějaký starý kmen, který si necháváte čistě z nostalgie (nebo jako úkryt pro užitečný hmyz), udělejte si z něj svou domácí pěstírnu.

Foto: Pixabay

Začátek je jednoduchý – nasbírejte v lese zralé plodnice outkovky. A to ideálně od konce léta do jara, kdy v sobě mají nejvíce účinných látek. Do mrtvého nebo umírajícího dřeva navrtejte několik otvorů a rozmixovanou plodnici do nich nalijte. A teď už se jen obrňte trpělivostí. První známky růstu se objeví za 2-3 roky, pak však bude dřevo dávat bohatou úrodu několik let.

Tříměsíční kůra z outkovky pro dobrou imunitu

Už po roce růstu je možné sbírat první plodnice (do té doby vyrazte klidně do lesa, outkovka není nijak chráněná). Houbu nasušte a poté rozdrťte. Jde to poměrně obtížně, přiznáváme. Jakmile budete mít prášek, navažte si 20 gramů – to je vaše denní porce pro příští tři měsíce. Rozmíchejte ho s horkou vodou a vypijte, a to nejlépe ve třech dávkách během dne. Připravit je možné i tinkturu. Po třech měsících si dejte alespoň měsíční pauzu v užívání.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)