Ibišek1

Venkovní ibišek: Čas na jeho prořezávání se pomalu blíží

Milujeme keře, o které nemusíme přehnaně pečovat, ale které každoročně vykvetou a potěší nás záplavou květů. Vzhledem k nenáročnosti pěstování můžete na českých zahradách a zahrádkách vidět zejména ibišek syrský (Hibiscus syriacus). Právě tento druh zjednodušeně nazýváme také venkovní ibišek. Vyznačuje se nejen velkým množstvím květů, ale také dlouhou dobou kvetení. Pokud toužíte po větším množství ještě větších květů, je vhodné ibišek prořezávat ve vhodně zvoleném časovém období.

Vykvete letos?

Tak tuto otázku si pokládají zahrádkáři rok co rok. Než totiž ibišek vykvete, musíme si poměrně dlouho počkat. Prvních květů se obvykle dočkáme až v červnu. Kvetení ale pokračuje až do konce září. Jednotlivé květy mají životnost asi dva dny, nicméně po odkvetení jednoho se ihned objeví nový květ. A tak je ibišek neustále obklopený květy. V současné době už je ibišek mrazuvzdorný, nebylo tomu tak ale vždy. První odrůdy sice vykazovaly poměrně dobrou míru mrazuvzdornosti, na květech (které byly malé a nevýrazné) ale bylo vidět, že to není optimální.

Ibišek

Ibišek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Nejkrásnější kvetoucí rostliny

Ibišků je velké množství druhů a bez obav můžeme říci, že se řadí mezi nejkrásnější květy vůbec. Z původních druhů, které měli jen drobné kvítky, vznikly i takové, které mají květy s průměrem 15 cm. Zajímavá je také barevná pestrost – ibišky mají typicky světle fialovou barvu, často je vidíme ale také v bílé barvě. Ibišek ale můžeme najít snad v každé barvě, až po sytě červenou.

Nenáročné pěstování

Ibišek bude rád, když jej vystavíte slunnému stanovišti a zasadíte ho do dobře propustné půdy. Ve stínu sice také poroste, květů bude ale podstatně mně. Mladé keře je vhodné na zimu přikrýt (například chvojím) – tak to děláme první tři roky. Poté už by rostlina měla být dostatečně silná, aby mráz zvládla. Máte-li ale pochyby, můžete přikrývat i následující zimu. První dva až tři roky se vám může zdát, že se ibišku příliš nedaří, protože jeho růst bude pomalý. Je to ale obvyklé. V následujících letech už bude každoroční přírůstek kolem třiceti centimetrů.

Řez venkovního ibišku

Vzhledem k pomalému růstu není potřeba první tři roky ibišek prořezávat. Teprve starší keře jsou velice husté a je potřeba je prostříhat, aby se světlo dostalo i dovnitř keře. Hustota a neprodyšnost keřů vede k mnohým houbových a plísňovým onemocněním. Ibiškové keře prořezáváme na jaře – v období března až dubna. Protože květy rostou na nových přírůstcích, je vhodné zkracovat staré dřevo (o dvě třetiny). Díky tomu docílíte většího množství květů, které budou mít také větší velikost.

Ibišek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

3 komentáře

  1. Magda Odpovědět

   Dobrý den, Ibyšek :)) se dá na množit, utrhnete ne příliš dlouhou větvičku, cca 10-15 cm „s patkou“ – tzn., že při trhání odtrhnete kousíček větvičky, ze které trhaná větvička vyrůstá. Na konci, vznikne jakási patka. Nevím, jestli terminologie je správná, kdysi dávno mi takové odtrhávání na zakořenění, radily v květinářství a spousta rostlin tak lze namnožit, např. myrtu, rozmarýn, čínskou vrbu apod.
   Ráda bych Vám to nakreslila, ale bohužel, nevím jak
   http://dendro.mojzisek.cz/obr/mnoz2.jpg
   Tady je to ukázané na jehličnanech, ale princip je stejný.
   S pozdravem
   Magda

   1. Aster Odpovědět

    😀 ten ibyšek mě taky dostal
    Ibišek se množí i sám – produkuje množství semen, která zuřivě klíčí – potíž je v tom, že u těchto semenáčů převládá světle fialová barva – pro zachování barvy je vhodnější způsob, který popisujete vy – nebo je naroubovat, ale to je trochu složitější postup.
    Výhodou semenáčů je rychlý růst a značná odolnost – taky jsou robustnější – hodí se skvěle pro živé ploty – pokud se mezi ně sem tam zamíchá šlechtěný ibišek jiné barvy, vypadá to moc hezky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *