Namnožit maliny či ostružiny můžete z vlastních rostlin. Žádná věda aneb jak na to

maliny

Máte rádi maliny či ostružiny? Můžete si je namnožit z vlastních zdrojů. Díky tomu se pak můžete pyšnit ještě větší úrodou. Stejně tak můžete namnožit a obdarovat známé. Prozradíme vám, jak na správné a snadné množení maliníků a ostružníků.

Maliny i ostružiny jsou zdravé, chutné a nabízí pestré využití v rámci zpracování. Ovoce obsahuje vitamíny a řadu prospěšných látek. Nejlepší je konzumovat ovoce čerstvé, kdy tak získáte nejvíce veškerých cenných látek. Nicméně je možné ovoce zamrazit a uchovat i na zimu, jakožto zpracovat a udělat si džem, marmeládu, sirup apod. Abyste se mohli radovat z hojné úrody, namnožte si z vlastních zdrojů.

Jednoduchý a rychlý způsob množení

Nejjednodušší je množení odejmutím kořenového odnože. Avšak v tomto případě s vámi musí rostlina spolupracovat a tato odnož musí být předem na ostružiníku. Nejvíce odnoží mají rostliny staré okolo 5 let. Potom je samotný postup velmi rychlý a snadný. Odnože odkopněte rýčem či krumpáčem. Připravte pro ně nové stanoviště.

Rostlinu pak zasaďte hlouběji, než byla na původním místě. Poté nadzemní část zkraťte na 2 až 3 pupeny. Díky tomu dojde k podpoření rostliny pro dobré zakořenění a zesílení ještě před příchodem zimy. Pouze silné a zdravé rostliny budou plodit již příští sezonu. Pakliže se vám bude zdát, že nejsou na podzim vysazené sazenice v nejlepší kondici, nenechávejte je v tomto případě plodit hned první léto.

ostružiny

Foto: Pixabay

Množení pomocí hřížení

Jedná se o nenáročnou metodu, kterou můžete rovněž zkusit. Jen je třeba počítat s tím, že řízky budou životaschopné až za 1 či 2 roky. Množení spočívá v tom, že z matečné rostliny vyberete několik výhonů, které bude možné ohnout až k zemi. Vyhloubíte cca 6 cm hlubokých rýh, kam pruty ohnete a přihrnete hlínou. Ideální je ještě zajistit prut u země například skobou. Za 1 či 2 roky by měly mít přihrnuté výhony kořínky. Ty pak oddělte od mateřské rostliny a zasaďte je na nové stanoviště.

Zdroj: ireceptar.cz, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay