Žloutnutí listů u venkovních rostlin může mít mnohé důvody, třeba nedostatek světla

Zálivka

Žloutnutí listů je obecně spojováno s chlorózou, což je situace, která je způsobena nedostatkem chlorofylu produkovaného listy. To se může dít v souvislosti s chorobou či parazity, ale také je to součást přirozeného stárnutí rostliny. V některých případech je možné žluté listy ještě odvrátit.

Rostlina nemá dost světla

Fotosyntéza je proces, který probíhá na světle. Pokud není dostatek světla, budou listy vybledlé nebo dokonce žluté. Předtím, než rostlinu zasadíte, zjistěte si, jaké má nároky na světlo. Splněním jejích požadavků se tomuto problému snadno vyhnete. Pokud rostliny pěstujete v květináči, stačí rostlinu přenést na světlejší místo.

Rajčata

Foto: Pexels

Žloutnutí ukazuje nesprávnou zálivku

Když má rostlina málo nebo příliš moc vody, její listy zežloutnou. Někdy stačí jen to, že zničehonic zavládne horko. Listy tak ztratí více vláhy, než dostávají z kořenů. Napravíte to tak, že budete svou rostlinu zalévat pomalu, ale dlouho, čímž se dostane ke kořenům. Rychlá zálivka odteče pryč a nedostane se do hloubky. Příliš mnoho vody zase může způsobit to, že kořeny nemají přístup k vzdušnému kyslíku. To způsobí žloutnutí listů. Rostliny vysaďte na místa s dobrou drenáží.

Nedostatek živin a špatné pH

Za viníka je obvykle považován dusík, ale pravdou je, že žloutnutí listů může být způsobeno také nedostatkem dalších živin, jako je železo, mangan nebo zinek. To, jaké živiny mohou chybět, běžný zahradník nepozná. Je zapotřebí analýza půdy. Také příliš vysoké pH je důvodem, proč listy rostlin žloutnou. I s tím vám může pomoci půdní test. Samozřejmě je důležité vědět, jaké pH daná rostlina preferuje.

Nadměrné množství hnojiva

Některé rostliny mohou na nadměrné množství hnojiva zareagovat tím, že jejich listy zežloutnou. K poškození může dojít dvěma způsoby:

  1. Když soli v hnojivu odčerpávají vlhkost z kořenů.
  2. Když se hnojivo dostane přímo na listy.

Po použití hnojiva je vhodné rostlinu hned zalít a dbát na to, abychom hnojivo aplikovali přesně podle návodu. Nebo použijte organické hnojivo s pomalým uvolňováním, které je méně koncentrované než anorganické hnojivo. Stejným způsobem mohou poškodit také pesticidy a herbicidy.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/why-outdoor-plant-leaves-turn-yellow-5115105

https://prima-receptar.cz/10-duvodu-ktere-mohou-stat-za-tim-ze-vam-zloutnou-venkovni-rostliny/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!