Na zazimování dosny je ještě čas. Váhat se však nevyplatí

Dosna indická, známá také po názvem canna (Canna indica) tak trochu klame jménem. Původně totiž pochází z teplých oblastí Jižní Ameriky. Hojně se však pěstuje také v jižní Evropě, kam ji v 16. století přivezli portugalští mořeplavci.

Ve Středomoří je velmi oblíbená – nádherně kvete a bez obtíží přečká i tamější mírné zimy. U nás je to s její zimovzdorností o něco horší, takže se rozhodně vyplatí být připraven.

Nečekejte, až přijdou noční mrazíky – hrajte na jistotu

Pokud se ve večerních zprávách objeví byť jen náznak možných potíží, neváhejte a vyjměte hlízy dosny ze země. Na mráz jsou totiž velmi citlivé a mohli byste o ně přijít. Nezáleží na tom, v jaké fázi růstu právě rostlina je. Někdy ani nezačne žloutnout. Přesto buďte nemilosrdní – stonky odřízněte těsně nad zemí, hlízy vyrýpněte a dobře očistěte. Přezimovat by měly v chladném sklepě nejlépe v bedně s pískem nebo vlhkou rašelinou. Ani tady nesmí mrznout!

Co s dosnami na jaře? Namnožte si je?

Dosny naštěstí příliš dlouhý čas na odpočinek nepotřebují. Ze záhonků zpravidla zmizí někdy v říjnu, ale už v únoru nebo březnu je můžete znovu probudit k životu. Velké hlízy jednoduše rozdělte nožem ale tak, aby každé z nich zůstaly nejméně tři nebo ještě lépe čtyři pupeny.

Ránu zasypte dřevěným uhlím nebo skořicí – obojí zabrání šíření tolik obávané hniloby a dalších chorob. Nechte řezné plochy jeden až dva dny zaschnout a teprve poté hlízy zasaďte do nového substrátu. Vybírejte výživný kompost, dobře zalijte a nechte v teple.

Jakmile se hlízy probudí, budou potřebovat světlé místo a teplotu okolo 15°C. Začněte je více zalévat a v květnu je po zmrzlých můžete vynést ven. Vyhovovat jim bude slunné nebo mírně zastíněné stanoviště, chráněné před větrem.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)