Jak si vypěstovat vlastní lískové oříšky

Lískové ořechy jsou velice chutnou plodinou, která ale rozhodně není levná. Můžete si ji ale vypěstovat i na vlastní zahradě. Strom, který tyto plody nese se nazývá líska obecná (Corylus avellana). Její pěstování není příliš složité, stačí se držet několik doporučení. Tak například, s pěstováním je nejlepší začít na podzim, protože tak se podpoří růst kořenů před zimou. Avšak zasadit ji můžete i v jakékoli jiné roční období, kdy nejsou extrémní teploty (ani horka, ani mrazy).

Musíte mít dva druhy lísky

Líska obecná patří mezi jednokvěté rostliny. To znamená, že na jednom stromě jsou samčí i samiččí květy. Avšak potíž spočívá v tom, že musí být opylovány pylem z jiných druhů lískových květů. Proto, pokud si chcete užívat úrody lískových oříšků, je nezbytné, koupit si a vysadit dva různé stromy. Ptejte se v obchodech, které stromky se takto „spárují“, jedině tak totiž zajistíte plodnost svých plodin.

Péče o lísku

Nejlepší na lísce je to, že nevyžaduje žádnou zvláštní péči, a proto ji zvládne pěstovat prakticky každý. Prořezávání není nutné, avšak zajistí větší sklizeň a navíc udrží vaši lísku v požadované velikosti. Prořezávejte obvyklým způsobem vždy na konci zimy. Líska nemá ráda příliš radikální ořezávání, proto se každý rok zaměřte pouze na část stromu. Strom můžete zkracovat až o polovinu, abyste dosáhli výšky 1,6 až 2 metry. Při prořezávání se soustřeďte také na mrtvé dřevo a starší větve.

Další použití lísky

Kromě samotných lískových oříšků můžeme použít také jiné části stromu, a to listy. Z nich si můžete připravit čaj z listů, které se sbírají hlavně v červenci. Můžete tak dosáhnout významných účinků pro své zdraví, jako je podpora trávicího ústrojí, působení proti průjmu a zánětům střev. Líska ale také zastavuje zevní krvácení a používá se při léčbě hemeroidů a ekzémů.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!