Mech v trávníku: Odstraňte příčiny jeho vzniku a máte vyhráno

Mech v trávníku

Máte v trávníku mech? Pak se o něj zřejmě málo staráte. Ano, mýtus, že mech vzniká hlavně v důsledku nedostatku vápníku v půdě, už byl mnohde vyvrácen. Provápnění trávníku skutečně příliš nepomůže. Stejně tak je zapotřebí činit více než trávník jenom sekat, kropit a pravidelně hnojit. Důležité je především odstranění příčin, které vedou k tomu, že se mech v trávníku vlastně začal tvořit. Jaké tedy jsou a jak se jim vyhnout?

Neskalpujte trávník

Sekání trávníku příliš nakrátko ho značně oslabuje. Tráva se prostě a jednoduše nedokáže rychleji regenerovat. Právě na oslabená místa se pak stěhují mechy. Optimální je výška sečení okolo 3 až 5 cm, udržování vláhy a zahušťování trávníku.

Minimum živin

Trávník může mít nedostatek živin. Mechu stačí takovýchto živin úplné minimum. I proto je zapotřebí dodat trávníku dostatek dusíku a dalších látek. Dusík dodáte třeba prostřednictvím rohové moučky. A množství? Cca 100 gramů na 1 m². Za speciální hnojiva dáte sice více peněz, nicméně aplikují se jen třikrát za rok.

Vysoká míra stínu

Mech dokáže bez problémů růst i v místech s minimálním množstvím světla. Na rozdíl od trávy. Typická jsou místa u zdí nebo také pod stromy. V místech u stěn je vhodnější zasadit jiné rostliny typu zběhovce plazivého, barvínku, břečťanu a jiných. Stromy prostě a jednoduše prosvětlete tak, aby se světlo dostalo i pod ně.

Mech v trávníku

Foto: Radek Štěpán

Hodně vysoká zátěž

Pokud na trávníku často hrajete fotbal nebo jiné sporty, pak počítejte s jeho rychlejší likvidací. Půda se zhutní a mechy dostávají prostor. Optimální je podklad pravidelně provzdušňovat, aby trávník mohl opět dýchat.

Zamokření podkladu

Jestliže jsou konkrétní místa hodně zamokřená, můžete si být jistí tím, že se právě na nich bude držet mech. I proto je nezbytné vytvořit drenážní prostor, kudy se voda dostane mimo trávník, a vy budete mít po starostech s mechem.

Přespřílišné mulčování

Nechce se vám sbírat posekanou trávu sekačkou do sběrného koše? Pak rozhodně můžete mulčovat. Je třeba ke všemu ale přistupovat střídmě. Časté mulčování může vést právě k minimálnímu zetlení posekané trávy. Pak vznikne nepropustná plsť.

Mech v trávníku

Foto: Radek Štěpán

Když už mech v trávníku je…

Tak ho odstraňte prostřednictvím vertikutátoru. Zbyty odumřelých rostlin rázem zmizí. Jinak se lze bránit i chemicky. Na trhu najdete spousty přípravků. Většina obsahuje síran železnatý, tedy zelenou skalici. Železo mechy prostě nesnášejí.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.