Na ekzém pomůže plevel ze zahrádky, který běžně házíte do kompostu. Potvrzeno na vlastní kůži

Ptačinec, ekzém, zdraví, bylinka, tip

Na ekzém pomůže plevel ze zahrádky, který běžně házíte do kompostu. Potvrzeno na vlastní kůži. Možná ho znáte pod názvem ptačinec, žabinec, nebo také ptačinec žabinec (I). Většině lidí je přesné označení jedno – důležité je pro ně jen to, jak tohohle protivňouse dostat ze záhonů. Jenže on to není jen tak obyčejný plevel!

Ptačinec toho umí vážně hodně

Tahle nenápadná rostlinka s malými bílými kvítky totiž patří k největším pokladům našich luk a zahrad. Já ho odmalička znám jako předpovídače počasí – když se jeho drobné kvítky zavřou, začne brzy pršet. Jenže on toho umí mnohem víc. Je totiž skvělý na problematickou pokožku, ekzémy, lupénku, otoky i chudokrevnost. A navíc báječně chutná.

Já mohla dlouho potvrdit jen to poslední. Zbytek účinků jsem vůčihledně ignorovala – pche, nějaký ptačinec. Vždyť máme aloe, konopí, měsíček… Co by asi tak mohl umět jiného než tahle osvědčená trojice? A kdyby mi ho nedoporučila moje oblíbená bylinkářka, která mi už předtím pomohla s ženskými problémy, odmávla bych to. On totiž tenhle obyčejný zelenáč je totiž takový (a to nepřeháním) opravdu šikovný hojivý balzám. Pomáhá na:

  • Ekzémy a lupénku – odvar se používá k omývání podrážděné kůže.
  • Svědění a kožní vyrážky – zklidňuje a hojí.
  • Záněty očí, modřiny, hemoroidy – opět ve formě odvaru.

Stačí připravit minutový odvar z nati – ideálně z čerstvé rostliny. Ano, vážně je to takhle jednoduché. Ještě účinnější je, když ho smícháte s pěťourem maloúborným (I) v poměru 2:1, což je další opomíjená bylina, která působí protizánětlivě (jo a taky je to řádský plevel, to se musí nechat). Po vychladnutí pak už jen stačí odvar aplikovat na postižená místa – omývat, přikládat nebo použít jako obklad.

Ptačinec prostřední

Foto: Pixabay

Jak vyléčit ekzém ptačincem

Tak jsem se do toho pustila. Většinou jsem tedy jela na čistý ptačincový odvar, protože pěťour mi v okolí velmi rychle došel (anebo neumím hledat). Vyvařit, nechat trošku zchladnout, namočit plátýnko a přiložit na ekzém… a tohle všechno nejméně třikrát denně (optimum je pětkrát). Odvar je také třeba připravit každý den čerstvý, jinak ztrácí sílu.

A ekzém, který mě trápil spoustu let a podle doktorů už by na něj nezabralo nic jiného než kortikoidy, začal ustupovat. Nejdřív (asi po dvou týdnech) začalo mizet zarudnutí. A po dvou měsících a týdnu (cca), mi na tom místě zbyla už jen hodně suchá pokožka, kterou je třeba pravidelně promazávat (a dvakrát do týdne preventivně ošetřit ptačincem).

Za mě neuvěřitelný výsledek – ale nebylo to zadarmo. Ono vás docela rychle přestane bavit každé ráno běžet ven (přinejhorším se dá ptačinec večer strčit do lednice), uvařit odvar, aplikovat tak alespoň na deset minut – polední dávku několikrát denně opakovat. O co jednodušší jsou různé mastičky a olejíčky!

Možná je i obměna, kdy na pokožku přikládáte podrcenou nať, ale to mi přijde pracné zhruba stejně (jen mi to tolik neteče po nohou). Takže kdo nevěří, ať to zkusí. Ale varuju – zadarmo to nebude. Tedy alespoň co do vašeho času a odhodlání. Jinak za tuhle lidovou kúru na ekzém nezaplatíte vůbec nic.

 

Zdroj: Zdraví z Boží lékárny, Maria Treben, Dona, 1991
Bylinkář: Přírodní kouzla naší babičky, Monika Čechová Golasovská, Labyrint, 2019

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)