Mulčování před zimou ano, či ne? Pádné argumenty napoví

mulčová cesta

Mulčování před zimou: Na podzim padá listí ze stromů, právě listy mohou chránit rostliny na zahradě před mrazem, který dokáže udělat neplechu. Mulčování je vhodné provádět těsně před prvními mrazy. Ideální jsou minimálně čtyři centimetry listí, kůry nebo třeba jehličí.

Půda pod mulčem nepromrzne tak snadno jako bez něj. Mulčování působí na zakořeněné sazenice a nepustí k nim mráz. Jako mulč lze použít nejen zmíněné přírodniny, ale také například kompost nebo dokonce kamínky.

Mulčování má výhody i nevýhody

Již bylo zmíněno, že mulčování chrání půdu před promrznutím. Mulč chrání kořeny, a tím zvyšuje jejich šanci na přežití dlouhého zimního období. A které rostliny je vhodné mulčovat? Vyplatí se zejména u těch stálezelených, které potřebují vláhu po celý rok. Mulč zařídí, aby půda nepromrzala a potřebná vláha se dostala k jejich kořenům. Vhodné je mulč dávat také k rostlinám, které jste vysadili na podzim. Bonusem je, že brání růstu plevelu a prospívá také žížalám.

mulčovací stezka

Foto: Pixabay

Kromě výhod má mulčování samozřejmě také nevýhody. Díky mulči se vám v zahradě může objevit více hlodavců. Ti se totiž živí právě živinami z muče. Důležité je proto nedávat mulč těsně ke kmenům. Vhodné je obložit kmeny několika kameny. Hlodavci se k němu tak jednoduše nedostanou a nebudou ho okusovat. Navíc využití některých mulčů zvýší riziko houbových chorob.

Mulčují se dřeviny i byliny

Dřeviny je třeba před zimou pořádně zalít, aby měly dostatek vody. Její nedostatek by mohl mít za následek uschnutí. Udržení vláhy napomůže mulč. Pro dřeviny je vhodný kravský hnůj nebo kompost. Využít se dá také pokosená tráva nebo například drcená kukuřice.

Vhodná je také borová kůra. Méně vhodné je pak spadané listí. Vřesy je vhodné pokrýt rašelinou. Mulčovat je vhodné i trvalky a byliny. Ideální je pro ně využít oblázků nebo štěrku. Právě tyto materiály akumulují teplo. Využít lze například také štěpku nebo řezanou slámu.

Vsadit můžete i na kupovaný mulč

Materiál na mulčování se dá také zakoupit. Většinou se prodávají kokosové skořápky nebo drcená kůra. Dejte pozor právě na zmíněné rozšiřování houbových chorob, které je právě v případě kupovaného mulče rizikové. Navíc tyto mulče zvyšují prašnost v okolí.

Další nevýhodou je, že při rozkládání kupovaného mulče jsou spotřebovávány živiny, které by mohla využít rostlina pro svoje potřeby. Koupený mulč vždy zkontrolujte, jestli není plesnivý nebo jinak znečištěný. Neměl by být ani vlhký. Pokud je, nechte ho vyschnout. Jaký mulč používáte vy?

Zdroj: https://sazenicka.cz/jak-poznat-dobu-sklizen-brambor/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/kdy-sklizet-brambory-30000913.html

Náhledové foto: Pxhere

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)