Tlustice vejčitá: Proč ji někteří odmítají pěstovat

Tlustice

Tlustice vejčitá (Crassula ovata) je rostlina, která je vhodná pro začátečníky i líné pěstitele. Je totiž velmi nenáročná a vyrovná se i s extrémními podmínkami. To je také důvod, proč ji mají lidé v takové oblibě. Svůj původ má na jihu Afriky, kde roste jako sukulent. U nás ji běžně pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Existuje ale skupina lidí, kteří by se jejího pěstování navzdory všem výhodám měli vzdát. A tou jsou chovatelé koček. Pokud by totiž kočka pozřela část této rostliny, mohlo by to mít smrtelné následky.

Jak tlustice vejčitá vlastně vypadá?

Je dobré vědět, jak tlustice vypadá. Zatímco vy ji pěstovat nebudete, váš soused například ano, a přes léto ji klidně může vynést i ven – na dosah vaší kočky. Jedná se o rostlinu, která má tlusté, masité a šťavnaté listy. Jsou tmavě zelené nebo modrošedé a mají zaoblený tvar. Někdy mohou být červeně lemované. V zimě může tlustice kvést drobnými hvězdicovitými kvítky, které mají barvu od bílé až po růžovou. Na první pohled vypadají tlustice jako maličké stromy.

Crassula ovata

Foto: Pixabay

Jak poznám, že je kočka otrávená?

Otrava u kočky má podobné následky, ať už se otrávila rostlinou nebo třeba jedem na krysy. Otrávené zvíře zvrací (někdy i se známkami krve ve zvratcích), má průjem, je letargické, vykazuje známky zhoršeného pohybu a může mít i pomalejší srdeční frekvenci. Pokud máte pocit, že kočka pozřela něco otráveného (například jakoukoli část tlustice), pak okamžitě navštivte svého veterináře. Zapamatujte si, kdy přibližně i k otravě došlo. Do ordinace můžete přivést i vzorek rostliny.

Jak zabránit otravě?

Tím nejdůležitějším krokem je zabránit kočce, aby se dostala do kontaktu s rostlinou. To můžete tak, že ji jednoduše nebudete pěstovat. Nebo ji pěstujte v místnosti, kam nebudete pouštět kočku. Opadané listy pravidelně sbírejte. Problémem je, pokud ji pěstuje soused. Tomu to můžete jen těžko zakázat. Ideální je poskytnout kočce „vlastní“ rostlinu, která ji bude lákat více, než rostliny jedovaté. Typickým příkladem je například šanta kočičí, která v kočkách vyvolává podobné chování, jako člověk pod vlivem drog. Kočky se v šantě budou blaženě válet.

Zdroje info:

https://cat-world.com/is-jade-plant-toxic-to-cats/

https://homeguides.sfgate.com/jade-plants-cats-43557.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!