Mulčovací kůra: Vše o ní a správném mulčování

Mulčovací kůra

Těšíte se na zahrádku a vše s ní spojené? Možná snad jen plení záhonů nepatří mezi dvakrát oblíbené činnosti. Činit tak ale v každém případě nemusíte. Stačí jen mulčovat, respektive zvolit správnou mulčovací techniku. Výbornou volbu představuje mulčovací kůra. O jaký prostředek se vlastně jedná? Jak ji vybírat a proč je tak výhodná? To všechno vám popíšeme v následujících řádcích.

Co je vlastně mulčovací kůra?

V podstatě jde o kůru pocházející ze smrku nebo borovice. Mnohdy jde o směs kůr obou zmiňovaných dřevin. Kůra určitě není v nějakých velkých kusech, ale předem se nadrtí. Vypadá tak přirozeně a nijak svým vzhledem nenarušuje konzistenci zahrady. Volit je možné jemnou a hrubou drť. Jemná se hodí hlavně pro drobné rostliny a hrubá pro dřeviny.

Mulčovací kůraMulčovací kůra: Foto Radek Štěpán

Kůra okyseluje podklad

Nepochybně. Na tuto skutečnost bychom měli dávat velký pozor. Mulčovací kůra je ideální pro rostliny, které mají rády kyselé prostředí. Jedná se především o rododendrony nebo azalky či jiné květiny. Ne všechny rostliny mírně kyselé prostředí snášejí. Mnohým začnou padat listy nebo se na nich objeví skvrny.  

V čem je mulčovací kůra výborná?

V první řadě dokáže zabránit plevelným rostlinám v růstu. V půdě se ale udrží potřebná vlhkost, bez níž se pěstované rostliny neobejdou. Ušetříte tak za zálivku. Použít je ideální mulčovací kůru na podzim nebo právě na jaře. Na zimu ochrání rostliny před chladem a v létě nebudete muset plet záhony.  

Mulčovací kůraMulčovací kůra: Foto Radek Štěpán

Několik zásad pro mulčování kůrou

V první řadě musí být záhon, na který chcete aplikovat kůru, dokonale zbavený plevele. Stejně tak by se mělo mulčovat až poté, co jsou vysazeny a pořádně zality rostliny. Na perfektně zarovnaný terén se dává textilie, v níž se prostřihnou otvory ve tvaru písmene X. Těmito otvory se pak provléknou samotné rostliny. Na textilii už přijde vrstva kůry o tloušťce od 10 do 15 cm. U rostlin je vhodnější silná vrstva, jelikož udrží lépe potřebnou vlhkost.

Zdroje info: drevostavitel.cz, ireceptar.cz

Mulčovací kůra: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.