Moruše nemá léčivé plody, ale také listy

Moruše

Co se vám vybaví, když se řekne moruše? Pravděpodobně středně vysoký strom, obsypaný různobarevnými plody, podobnými malinám. Ovšem moruše bílá (Morus alba L.) se pyšní také léčivými vlastnostmi listů.

Ty si ze všeho nejvíce užívají housenky bource morušového, protože právě listy jsou jejich jedinou potravou. Jiné, než ty morušové, jednoduše nepřijímají. A jak mohou prospět lidem?

Na hubnutí působí listy i plody

Plody morušovníku se uplatňují při hubnutí, stačí si je dopřávat v podobě čerstvého ovoce nebo extraktů a mohou pomoci se spalováním tuků. Ale také brání usazování těch, které zkonzumujeme v potravě. Obojí samozřejmě v kombinaci s vhodným stravovacím režimem a nejlépe i pohybovým plánem.

Moruše

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ovšem stejně účinné látky obsahují také listy. Ty jsou navíc k dostání za příznivější cenu než plody moruše (a nezáleží na tom, zda je pořizujete v čerstvém nebo sušeném stavu). Jednoduše si z nich připravíte čaj, který popíjíte během dne.

A jak na jeho přípravu? Potřebovat budete 5 gramů drcených morušových listů. Ty zalijte 250 ml horké vody a nechte vylouhovat. Stačí jen krátce – pouhých 5 minut. Poté tekutinu sceďte a vypijte. Čaj z morušových listů si dopřávejte nejlépe třikrát denně.

Lze ho užívat dlouhodobě. Ale pozor, nehodí se jen na hubnutí. Je skvělý také na pročištění organismu, jako prevence aterosklerózy i skvělý pomocník při snižování hladiny krevního cukru. Moruše lze použít při léčbě cukrovky II. typu.

Moruše si v případě diabetu dopřávejte s rozmyslem

Účinky moruše na hodnoty krevního cukru jsou tak velké, že není její laické užívání doporučováno diabetikům. A to zvláště, jsou-li jejich potíže kompenzovány silnými léky. Účinky moruše se totiž mohou znásobit, což může vést k problémům.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Listy moruše využijete i při péči o pleť

Málokdo to ví, ale listy morušovníku v sobě obsahují také zesvětlující látky. Takže pokud se potýkáte třeba se stařeckými skvrnami nebo nepříjemně viditelnými pihami, můžete si podle návodu výše uvařit čaj.

Použijte ho však jako formu zevního obkladu, na postižené místo aplikujte 1x denně a to po dobu nejméně 20 minut. Moruše skvěle snáší alergici i malé děti, takže to určitě stojí za zkoušku.

Odvar z listů morušovníku bílého lze použít také jako skvělé tonikum pro vaši pokožku. Osvěží ji a nabídne i omlazující efekt díky antioxidačním účinkům.

Jak si nasušit listy morušovníku

Chcete se touto účinnou bylinkou zásobit? Ještě máte čas. Dokud listy nezežloutnou, jsou plné cenných látek. Sušte je pomalu na tmavém místě. Měly by se rozpadat, ovšem nesmí ztratit barvu. Poté je přesuňte do vhodné nádoby (nejlépe s vakuovým uzavíráním) a uložte v temnu a chladu. Odebírejte podle potřeby a před použitím podrťte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)