Ovoce nebo zelenina – jaký je mezi tím rozdíl

Jahoda

Už děti na prvním stupni základní školy jsou schopné samostatně určit, zda jsou různé plody ovoce či zelenina. Existují ale i takové druhy, u kterých to není až tak jednoznačné. Například celá řada lidí považuje meloun za ovoce. Je sladké, takže by to mělo být ovoce. Ve skutečnosti se ale jedná o zeleninu. Tak co dělá ovoce ovocem a zeleninu zeleninou? Na to se podíváme v tomto článku.

Co je to ovoce?

Jak už jsme naznačili výše, ovoce nemusí být vše, co je sladké. Existují takové druhy plodin, které jsou sladké, a přesto je řadíme mezi zeleninu. Podle botaniků a vědců zabývajících se rostlinami, je ovoce jedlou částí rostliny – vyvíjí se z květu a obsahuje semena. Sem můžeme zahrnout jablka, jahody, pomeranče, maliny a další. Protože některá ovoce nejsou sladká a mají jemnější chuť, mnoho kuchařů i odborníků je klasifikuje jako zeleninu (například rajčata). U ovoce se předpokládá, že je plodem víceletých rostlin a bude produkce plodů opakovat.

Mrkev

Mrkev: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co je to zelenina?

Na druhé straně zelenina je jedlá část rostlin – může jít o listy, stonky, cibule či kořeny. Jako příklad zeleniny jmenujme například mrkev, listový salát, brambory, celer, česnek ad. Zeleninu obvykle používáme jakou součást hlavního chodu nebo jeho přílohu.

A co plodové zelenina?

Plodové ovoce, jako je například cuketa, dýně, rajčata, okurky, lilek, jsou předmětem sporu. Vždyť tyto rostlinné druhy vyvíjí květy, z kterých se následně vytvoří plod – a tento plod obsahuje i semena. To je definice ovoce. Na druhou stranu za zeleninu považujeme rostlinu bylinného charakteru, kterou konzumujeme celou nebo z větší části (existují ale i výjimky). A to plodová zelenina splňuje. Ovoce je plodem víceletých rostlin.

Jahoda: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!