Monstera skvostná: Tropický ráj u vás doma

Monstera skvostná

Nejenže zeleň v bytě prospívá našemu zdraví, ale je i trendy. Pro vizualizace interiérů designéři rádi využívají například monsteru skvostnou neboli Monstera deliciosa, která je velmi dekorativní a může dorůst velkých rozměrů. Čím se monstera vyznačuje nebo jak ji pěstovat?

Co je pro monsteru typické?

Pro monsteru skvostnou jsou typické zelené a lesklé listy s hlubokými trhlinami. Rostlina je původem z deštných tropických lesů, kde dokonce kvete a plodí jedlé ovoce. V našich domovních podmínkách se květů většinou nedočkáme, ale rostlině to vůbec neubírá na kráse.  Díky velkým rozměrům rostliny se vlastně může stát, že takovou menší džungli vytvoří i u vás doma.  Na zelené části monstery je třeba si dávat pozor, protože jsou jedovaté, a mohou způsobovat podráždění kůže.

Monstera skvostná a pěstování

Nejlépe se monsterám daří v teple, při teplotách 20 až 30 °C. Monstery jsou v podstatě nenáročné rostliny. Jediným speciálním požadavkem je hodně světla. Ve stínu se jim totiž vůbec nevyvíjejí typické trhliny na listech, obecně se hůře rostlina vyvíjí nebo se dokonce nevyvíjí vůbec. Naopak příliš slunečního svitu zase způsobuje blednutí a žloutnutí listů.  Nejlépe se této rostlině daří ve vytápěné zimní zahradě s vyšší vzdušnou vlhkostí. V bytech, kde je suchý vzduch mohou rostlině zasychat špičky listů. Stejně tak, pokud rostlinu umístíme do blízkosti radiátoru. Co se týká zálivky, nemusíme zalévat každý den, ale až kořenový bal proschne. Během jarního a letního období můžete do zálivky přidat i hnojivo a to jednou za měsíc.

Přesazování

Přesazování mladé monstery provádíme jen jednou za rok.  Vždy do nádob s drenážními otvory. Pro dobrý růst by zemina měla být lehká, dobře propustná a složená z rašeliny, humusu, drnovky a také písku.  Starším rostlinám stačí přesazování jednou za dva roky, ve chvíli, kdy kořeny prorůstají drenáží.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.