Znáte příběh konopí, rostliny se starověkými kořeny?

Konopí

Poměrně velké rostliny mající multifunkční užití. Přesně tak lze charakterizovat konopí. Vždyť dokáže člověka obléct, léčit, uživit, ale také přivést k jiným myšlenkám a světům. Ne vždy bylo konopí bráno hlavně jako droga tak, jako je tomu v současné době. Lidé pěstují konopí již několik tisíc let. Jde ostatně o velmi nenáročnou rostlinu, která se dokáže i v ne příliš optimálních podmínkách výšky 5 metrů.

Konopná vlákna ve starověku

Pokud se projdete interiérem některých egyptských pyramid, jistě se setkáte s výjevy zachycujícími konopí. Právě tady jsou obrazy zachycující zpracování této rostliny. Ostatně v Turkestánu byl konopný provaz nalezen a pochází zhruba z doby nějakého 3. tisíciletí před naším letopočtem. Konopná semena byla nalezena v keramice již doby okolo 5 tisíc let před naším letopočtem. Dřevité stonky se tehdy sklízely a následně se namáčela celulózová vlákna, lámala se na trdlici a později se vochlovala a vyčesávala.

Konopí jako surovina pro výrobu papíru

Konopné tkaniny bylo možné recyklovat a vznikl z nich vysoce jakostní papír. Dělo se tak zpočátku ve starověké Číně. Postupem času se vše přeneslo prostřednictvím Arabů až Na Pyrenejský poloostrov a do ostatních evropských koutů. V USA postupně vznikla i technologie, která zpracovávala konopí na papír. V 19. století vystřídala konopí při výrobě papíru ropa. Dělo se tak i základě strachu z psychotropních účinků konopí.

Konopné lano

Lék a zároveň droga

Semena konopí se dlouhodobě používají ke konzumaci. Listy a květy jsou nedílnou součástí léčitelství i drog. Jak léčebné, tak i psychotropní účinky jsou známé už ze starověké Číny. Tady se prostřednictvím konopí léčilo revma, nespavost či malárie. Samotný lékař Galénos přidával části rostliny do sladkostí, což pomáhalo ke zlepšení nálady jeho hostů. Jako opojná rostlina se začalo konopí používat až za éry Napoleona Bonaparteho. Obrovskou popularitu získalo konopí v souvislosti s klubem hašišáků a samozřejmě s prokletými básníky ve Francii. Onen klub ostatně založili spisovatelé Balzac a Baudelaire.

Hašiš

Existuje rozdíl mezi konopím a marihuanou?

Ne, fakticky neexistuje. Název marihuana pochází od mexických přistěhovalců, kteří takto konopí ve Spojených státech amerických začali nazývat. Rostlinu tradičně kouřili. Samozřejmě už tehdy byla objevena látka THC, tetrahydrokannabinol, stojící za psychotropními účinky. Následně i na popud tohoto faktu vznikly zákony, jež užívání konopí začaly zakazovat.

Kdy může konopí pomáhat?

Mnohé zdroje uvádějí, že konopí obsahující THC dokáže mít léčivé účinky. Marihuana se mimo ilegálního pěstování prodává i v rámci medicínských účelů. Pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou, ulevuje od křečových stavů, v případě tumorů umí pomoct při nechutenství. Dočasně pomůže i při zeleném zákalu.

Otázka legalizace konopí je prakticky věčná. V některých zemích je legální, jinde existují částečné či plné restrikce.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.