Bílý povlak na substrátu – je to problém?

U pokojových rostlin, nebo těch, které jsme přes zimu uložili do chladného sklepa, se může během chladných období roku objevit na povrchu substrátu bílá vrstva. Důvody vzniku mohou být hned dva. A sejdou-li se okolnosti opravdu špatně, může tato estetická nepříjemnost ohrozit i zdraví pěstovaných rostlin.

Někdy se bílé skvrny objevují jen v prohlubních zapůsobených zálivkou, jindy připomíná zemina spíše zimní krajinu. Obvykle jde o první signál vážnějšího problému.

Povlak ze solí minerálních hnojiv

Způsobují ho vyplavované minerální části zálivkové vody s hnojením. Jde spíše o jemné krystalky. Usazují se i na spodní straně květináče, jež bývá při zálivce ponořena do vody. Obvykle nejsou nebezpečné, ve větším množství však způsobují ztvrdnutí horních vrstev půdy. Omezují přísun vzduchu ke kořenům, a mohou se stát živnou půdou pro celou řadu škodlivých mikroorganismů. Důvodem jejich vzniku nemusí být vždy přehnojování. Problémem bývá i zálivka, aplikovaná výhradně do misky. Jednou do měsíce je proto dobré rostlinu „prolít“ i svrchu, a to i v případě takových „suchomilů,“ jako jsou africké fialky a jejich příbuzní.

Když je na vině plíseň

Je-li bílá vrstva v květináči spíše měkká a snadno ji rozrušíte třeba vidličkou, jde o povlak tvořený vlákny plísně. Rostliny nijak neohrožuje, jsou-li zdravé. Ale jakmile se začnou potýkat s nepříznivými podmínkami (přesušení, střídání teplot, útoky škůdců apod.), mohou snadno zaútočit na oslabené kořeny a zničit je.

Pokud se už tedy objeví, nebojte se použít fungicidní přípravky, aplikované spolu s vodou na zalévání. A propříště se snažte podobným obtížím předcházet. Rostliny nepřelévejte, horní vrstvu půdy pravidelně prokypřujte, a při přesazování dbejte na drenážní vrstvu (keramzit, vrstva štěrku pod zeminu). Při takové péči se už plísně znovu neobjeví.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)