Růže

Množení růží: červen je vhodný čas

Pokud jste dostali darem kytici růží, která se vám velice líbí, můžete se pokusit o její množení. Ideální je, dostanete-li růže čerstvé. Pak už jen čekáte na období, kdy růže začíná vadnout, ale ještě jí neodpadávají listy. To je totiž ta správná chvíle pro množení. Stejný postup můžete použít také pro růže, které si pěstujete na své vlastní zahrádce – odstřihněte silný, vyzrálý a tak trochu zdřevnatělý výhon. Dostanete tak vlastně řezanou růží, u které už bude postup množení podobný.

Odstřihněte květ: bez milosti

I když vám to může přijít líto, odstřihněte květ. Použijte k tomu ostré nůžky – jakékoli tahání, škubání či trhání snižuje pravděpodobnost úspěchu. Odstraňte také všechny listy a postranní výhony. Nyní je čas, zkrátit stonek tak, aby obsahoval celkem šest oček. Nyní zasaďte stonek do půdy tak, aby tři očka byla pod zemí a tři očka nad zemí. Půda by měla být dostatečně vlhká, ale ne přemokřená. Vhodný je tedy polostín (například pod keřem).

Růže rudá

Růže: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přiklopte sklenicí

Zvolte větší zavařovací sklenici – pokud máte, klidně pětilitrovou. Vaše růže tak bude ve vlhkém a teplém prostředí, které potřebuje. Pravidelně ji zalévejte k okraji sklenice (aby se voda dostala pod sklenici) a čekejte. Sklenici nenadzvedávejte. Budete čekat několik týdnů. Za tuto dobu by se měl řízek ujmout a zapustit kořínky. Jak to ale poznáme? Očka budou živá.

Musíte zkoušet…

Bohužel, úspěch se nemusí dostavit vždycky. Musíte zkoušet – někdy je to odrůdou růže, jindy nesprávným načasováním, když se řízek neujme. Pokud si chcete namnožit růži z květinářství, vhodné je začít u běžných druhů růží, které se pěstují i u nás (například Harlequin). Na druhou stranu někteří zahradníci dokážou řízek vypěstovat i v květináči na balkóně. Jde o to, nevzdat se po prvním neúspěšném pokusu.

Péče o namnožené růže

Pokud se vám podařilo růže namnožit, nezapomeňte je pravidelně kontrolovat. Po odkvetení jim květy odstřihněte, čímž růži podpoříte v produkci dalších poupat.

Růže: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *