Kos

Je kos černý škůdce? Jak se to vezme

Mezi nejznámější ptáky u nás bezesporu patří kos černý. Jedná se krásného ptáka, který zaujme nejen svým vzhledem, ale i klasickým cupitáním. Pohled na něj je sice na jednu stranu příjemný, na druhou ale dokáže kos i škodit. Vedou se věčné diskuse o tom, jestli tomu tak je, nebo není. My se na kosa černého podíváme poněkud podrobněji a pokusíme se tomuto tématu věnovat.

Vzhledem jistě zaujme

Jedná se o středně velkého pěvce, který je typický barvou černou jako uhel. U samiček se setkáváme s barvou do lehce hnědavého odstínu a šedými skvrnkami. Na hrudi se u nich nacházejí bílé a rezavé skvrny. Díky typickému zbarvení si kosy s jinými ptáky spleteme jen těžko. Mají také zakulacený ocas a samci charakteristický oranžový zobák. U samiček je šedý.

KosKosí mládě a vejce: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Kde se lze s kosy setkat?

Prakticky po celém starém kontinentu. Nejčastěji jsou kosi ve vlhkých lesích s poměrně hustým porostem. Jinak je jim dobře i ve městě, případně právě na zahradách. Ostatně odtud se každoročně line jejich typický zpěv. Kosy lze vidět už v únoru. Většinou žijí samotářským životem, jen v době páření jsou se samičkami. Ty vábí oním zpěvem. Charakteristický je kos skákavým pohybem po zemi a taháním žížal zpod povrchu. Jinak miluje hmyz a také nejrůznější plody. Některé druhy odlétají do zahraničí, nicméně u nás většinu zůstávají i na zimu.

Jak se kosi množí?

Poté, co sameček uloví nějakou samičku, postaví hnízdo v houštinách či n stromech. Jako stavební materiál mu slouží mech či stébla trávy. V případě hnízda na volných keřích se často skládá se zeminy a kořínků. Samička snese tradičně ve druhé polovině března 4 až 7 vajíček. Mláďata se rodí po 14 dnech s tím, že oba rodiče dbají na jejich bezpečnost. Po třech týdnech mohou mláďata létat.  KosKos: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Škodí, nebo nikoliv?

Legislativně kosi chráněni určitě nejsou. Nemáte-li zahradu, škodit vám nejspíše nebudou. V opačném případě si sem tam pochutnají na sladkých plodech. Chutnají jim třeba jahody. Takovou májovou třešeň umí bez problémů očesat. Jinak dokážou sežrat malé slimáky, pochutnat si na různých ponravách. Dívat se na jejich skotačení je spíše příjemné.

Kos: Zdroj náhledového obrázku commons.wikimedia.org

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *