Znáte zavřeniny? Uchováte sedmikrásková poupata a později ovoce

Nakládané borůvky

Ne, opravdu se nejedná o překlep. Zavřeniny totiž nejsou zavařeniny. Oproti svým známějším sestřičkám totiž potřebují minimum materiálu i času. A jako bonus vám nachystají množství zdraví prospěšných látek, protože v nich ovoce po velmi dlouhou dobu zůstane uchováno jako čerstvé.

A když říkáme velmi dlouhou, pak myslíme opravdu velmi dlouhou. Borůvky ve sklenici uzavřené jen tak? Tak ty vydrží třeba rok. Je to opravdu tak jednoduché, jak to zní. A my vás o tom přesvědčíme!

Zavřeniny stačí… opravdu jen zavřít

Jde vlastně o konzervaci drobného ovoce podle Anastasie (z knihy Vladimíra Megreho). Ovšem ve hře není jen ovoce. Uplatní se u některých plodů bylinné říše. Typicky u drobných, ještě plně zavřených poupat sedmikrásek, jež se s oblibou přidávají do salátů a polévek nebo se nakládají jako kapary.

A v čem celá metoda spočívá? Potřebujete k ní jen sklenice se šroubovacím víčkem, vlastní ruce a nějakou tu surovinu vhodnou k zavření. A jak tedy na to?

Rybíz

Foto: Pixabay

Jak si vyrobit zavřeniny

Nejdříve dobře vypařte a vymyjte zavařovací sklenice. Měly by být spíše menší. Jakmile je totiž otevřete, budete muset jejich obsah urychleně zpracovat. Vyčistěte je, zavíčkujte a vyrazte na zahradu. Nyní před vámi leží doslova sisyfovský úkol – do 15 minut sklenic naplnit. V případě velkoplodých borůvek to půjde snadno, ale vrhnete-li se třeba právě na sběr bylinek, trochu se u toho zapotíte. Veškeré uchovávané plody, poupata apod. musí být dokonale zdravé a chemicky neošetřené.

Do 15 minut sklenic dobře uzavřete a máte hotovo. Žádné omývání ani nic podobného. Jen uzavření a uložení do chladné spíže (a ani to není podmínkou). Nebudou-li sklenice v chladu, pak se proces fermentace jejich obsahu trochu urychlí, což ovšem nemusí být na závadu. A jak dlouho zavřeniny vydrží? Bez potíží i rok. A to bez cukru, jakékoliv chemie či vysokých teplot.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Blahulenka.cz/zavareniny-nebo-zavreniny/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)