Množení angreštu a rybízu je jednoduché. Jaký je přesný postup?

Angrešt, ale také rybíz patří mezi keříky, které mají v našich zahradách hojné zastoupení. Jistě není divu, protože jejich plody mají vynikající chuť a lze si je užít nejen čerstvé, ale také zavařené či v dezertu. To však ale stále není vše. Lidé je rádi pěstují také z toho důvodu, že péče o ně je nenáročná a snadná. Nicméně, pokud keře doma nemáte nebo jsou již staré, je množné si je rozmnožit a zajistit si své sazenice, za které nebudete muset utrácet.

Kupovat sazenice nemusíte

Vypěstovat si zdravé a silné sazenice těchto dvou ovocných keříků není problém a nic nemožného. Jednou z možných variant je tedy množení obou keříků pomocí dostatečně pružné a dlouhé větve, kterou je potřeba bez zlomení ohnout až k zemi, kde ji pomocí háčku či kolíku připevníte a zahrnete zeminou. Větev musí zakořenit. Tímto způsobem, a velmi jednoduše, získáte sazenici, na kterou si však počkáte. Těšit se z ní budete moci až příští rok. Rychlejšího zakořenění můžete docílit tak, že pupeny z větve odstraníte.

rybíz
Foto: Pixabay

Dalším způsobem, na který si však také budete muset počkat, je takzvané kopčení. Jakmile bude po sklizni, celý keř se musí zkrátit tak, aby zůstaly jen silné a mladé větve. Keř se následně celý zahrne hlínou a výhony tak budou mít možnost zakořenit. Kořeny se pak objeví nad stávajícím kořenovým systémem, a proto bude důležité hlídat, aby nevylézaly ze zeminy. Jakmile hlína klesne, bude dobré keř znovu zahrnout zeminou. Následující rok sazenici oddělte a zasaďte na vybrané místo. 

Způsoby, které nepotrvají tak dlouho

Existují však další způsoby, jak sazenice získat téměř okamžitě. Budete muset keř vykopat a rozdělit. Jako poslední možnost, kterou lze provést nyní do února či během února je, že odeberete řízek a necháte jej zakořenit. Někdo nechává větvičku ve vodě, kde hezky zakoření, jiní zase ve vlhkém písku nebo přímo v půdě. Přes zimu je však lepší zvolit písek a pak až v březnu zasázet na zahradu. 

angrešt
Foto: Pixabay 

Řízky u rybízu byste měli odebírat především z jednoletých výhonů, a to v délce přibližně dvaceti centimetrů. Pozor si však dávejte na nevyzrálé vrcholy. 

U angreštu je to jiné. Někteří zahrádkáři provádí řízkování i v únoru, jiní zase doporučují, aby tak bylo učiněno koncem června a začátkem července. Pokud se rozhodnete pro únor, uřízněte vrcholovou část výhonku o délce cca 20 cm a dejte jej do skleníku či fóliovníku šikmo do půdy.         

Zdroj: https://zahradkaruvrok.cz/2019/09/namnozime-si-kerickovy-angrest/, https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/414788/jak-si-namnozit-rybiz-angrest-a-jostu-ted-je-ten-pravy-cas.html, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295853-prave-ted-je-ten-spravny-cas-na-mnozeni-rybizu-pomoci-rizkovani

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)