Poznejte rozdíl mezi olivovým a kokosovým olejem. Každý se hodí na něco jiného, u jednoho však pozitiva výrazně převažují

Rozdíl mezi olivovým a kokosovým olejem: Jaký olej je pro naše tělo zdravější? Který olej je lepší pro vaši pokožku? Nebo jaký použít na vaše vlasy, aby byly lesklejší? Následující článek se pokusí tyto dva oleje srovnat.

Oba oleje mají své výhody a nevýhody

Oba oleje mají stejné množství kalorií. Rozdíl je v množství nasycených tuků. Polévková lžíce kokosového oleje obsahuje 12 gramů nasycených tuků, zatímco olivový olej jen jeden gram. Podle všeobecných doporučení by denní příjem tuků měl být v rozmezí 25-35 % denního příjmu kalorií. Kokosový olej tak poskytuje více nasycených tuků, než je pro tělo potřeba.

Olivový olej zase obsahuje více dobrých tuků. Mononenasycené tuky přítomné v olivovém oleji mají pro tělo mnohem více výhod. Kyselina olejová pomáhá snižovat krevní tlak a také předchází kardiovaskulárním chorobám.

Poznejte rozdíl mezi olivovým a kokosovým olejem. Každý se hodí na něco jiného Foto: Pixabay

Jaké mají jednotlivé oleje výhody?

Kokosový olej je v poslední době velmi oblíbený. Jistou roli v tom samozřejmě hraje jeho exotičnost, ale nelze zapomenout ani na jeho pozitiva. Kokosový olej má například tyto výhody:

  • Je prospěšný pro zklidnění suché pokožky – na obličeji, rukou a nohou můžete těžit z hydratačních účinků kokosového oleje.
  • Používá se jako náhrada holicího krému.
  • Můžete ho použít jako vlasový kondicionér, je to jeden z příjemných způsobů, jak oživit suché a matné vlasy.
  • Je výborný také jako odličovač.

I olivový olej ale najde uplatnění nejen ve vaší domácnosti. Má více zvlhčujících účinků než kokosový olej. Pokud tedy nepomůže olej z kokosu, je na řadě olivový. Je dobrým sérem pro kudrnaté vlasy. Můžete ho použít jako alternativu krému na holení. Olivový olej pomůže proti opruzeninám z plenek nebo malé řezné rány. A kokosový olej pomůže hydratovat vaši pokožku hlavně v zimních měsících.

Uplatnění olejů v kuchyni

Oba dva oleje můžete použít také v kuchyni. Olivový olej se používá na smažení a také jako doplněk do různých druhů salátů. Kokosový se hodí na pečení nebo na smažení jako zdravější alternativa klasického slunečnicového oleje.

Zdroj: https://www.prostreno.cz/zdravi-a-diety/clanky/26873/Kokosovy-versus-olivovy-Ktery-olej-je-pro-vas-lepsi, https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/prehled-oleju.A180205_145817_behani_sehn, https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/ktery-olej-je-nejzdravejsi-neni-to-olivovy-ani-kokosovy-zalezi-na-tom-k-cemu-ho-pouzivate-3057.html

Poznejte rozdíl mezi olivovým a kokosovým olejem. Každý se hodí na něco jiného Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)