Mexická okurka: malé okurky, které si můžete vypěstovat i vy

Mexické okurky

Mexická okurka je název pro rostlinu i plod samotný. Tyto plody zvenku vypadají jako melouny, po rozkrojení se ale tváří spíše jako okurky. Jsou velmi malinké. Jejich chuť je něco mezi okurkou a limetkou. Po melounu nechutnají vůbec, i když ho svým žíhaným zevnějškem velmi připomínají. Tyto malé plody můžete nakládat, nakrájet a podávat s trochou soli a olivovým olejem, zdobit s nimi koktejly, přidávat do salátu nebo různých receptů na salsu. Využití mexické okurky je tudíž všestranné.

Mexická okurka je nenáročná na pěstování

I když nepatříte k nejsvědomitějším zahradníkům, je velká pravděpodobnost, že mexické okurce se u vás dařit bude! Jedná se totiž o nenáročnou rostlinu, která je odolná proti škůdcům. Vypořádá se s rozmary počasí a nepotřebuje žádné podpěry, konstrukce nebo třeba mulčování a další opatření. Je to skvělá rostlina, kterou stačí vysadit a pak na ni můžete klidně zapomenout. Bohužel se jedná o trochu vzácnější rostlinu, kterou si budete muset vypěstovat ze semen. Na sazeničky narazíte zřídkakdy.

Mexická okurka

Foto: Pixabay

Pěstování ze semen

Semena si předpěstujeme doma, protože mají poměrně dlouhé vegetační období. Semena vyséváme asi 6 týdnů před posledním mrazem sezóny (tj. v dubnu). Semínka přijdou do hloubky asi 1 cm ve vzdálenosti 3 cm od sebe. Půda nesmí vyschnout, zároveň je třeba udržovat je na slunném místě (minimálně 6 až 8 hodiny slunečního světla denně) při teplotě minimálně 21 °C. Trvá až tři týdny, než rostlina vyklíčí.

Mexická okurka na záhon

K přesazení dochází v období, kdy už nehrozí mrazy, tj. v druhé polovině května. Zvolte slunné stanoviště s půdou bohatou na živiny. Je vhodné do půdy přidat kompost nebo jiný zdroj živin, než přesadíte mexické okurky ven. Jednotlivé sazenice umísťujeme asi 25 cm od sebe. Podobně jako obyčejné okurky potřebují prostor pro plazení. Můžete je pěstovat též vertikálně, pokud jim sestavíte podporu (tyče, mezi které přivážete provázek a jednotlivé šlahouny na ně navážete nebo klasická zahradní mřížovina).  Není to ale vůbec zapotřebí, může to usnadnit vaši sklizeň, získat více slunečního světla a zvýšit tak i úrodu.

Péče o mexické okurky

Veškerá péče spočívá v zálivce. Nechte půdu mezi jednotlivými zálivkami zcela vyschnout a dbejte na to, aby nedošlo k přemokření. Pravidelně odstraňujte plevel, a pokud chcete zpomalit jeho růst, můžete půdu v okolí okurek mulčovat. Pokud se rozhodnete pro vertikální pěstování, na začátku budete muset rostlině trochu pomoci. Jak se rozroste, bude se na podporu přichytávat už sama.

Mexická okurka připravena ke sklizni

Brzy objevíte malé květy, které jsou znamením toho, že zanedlouho se budou vyvíjet plody. Sklízí se, když dosáhnout délky asi 2,5 cm. Obvykle se tak stává v druhé polovině července. V závislosti na počasí můžete sklízet klidně ještě v říjnu!

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/mexicka-miniokurka-roste-rychle-ale-plodu-se-moc-nenajite.html

https://thehomespunhydrangea.com/how-to-grow-cucamelons-in-your-garden/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!